Hałas w mieszkaniu w Ustawie deweloperskiej
Autorem artykułu jest Witold Zółkowski
Wejście w życie Ustawy deweloperskiej pozwoli łatwiej wyegzekwować naprawę usterek w zakupionej nieruchomości. Przed odbiorem budynku mogą być podstawą do rozwiązania umowy. Najlepiej zlecić wykonanie pomiarów izolacyjności akustycznej ścian. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek.
Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.) poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach
mieszkalnych, a także zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach. W budynkach tych, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, a także elementy budowlane powinny mieć izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych dla: ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych, drzwi i okien wewnętrznych oraz od dźwięków powietrznych i uderzeniowych dla stropów. Dopuszczalne poziomy dźwięku w mieszkaniu określa norma PN-87/B-02151/02.Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego. Jeśli jednak ściany lub stropy są o niedostatecznej izolacyjności akustycznej, wtedy mieszkańcy skarżą się na hałas przenikający przez te przegrody działowe między mieszkaniami. Jaka są tego przyczyny? Jedną z nich jest źle zaprojektowany budynek, a drugą – zastosowane materiały budowlane są o niskiej izolacyjności akustycznej właściwej. Izolacyjności przegród budowlanych można ocenić na podstawie projektu budowlanego. Określenie dokładnych wartości wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej wymaga przeprowadzenia pomiarów w mieszkaniu. Jeżeli wykażemy, stosując jedną z tych metod, że jakaś przegroda nie spełnia wymagań normowych, to należy podjąć działania poprawy ich izolacyjności akustycznej. Zwykle z taką sytuacją mamy do czynienia z nowymi mieszkaniami. Deweloperzy powszechnie minimalizują koszty budynków i stosują tanie materiały budowlane, które nie spełniają wymagań akustycznych. Dlatego słyszymy sąsiadów nawet wtedy, gdy zachowują się niezbyt głośno. Co w takich przypadkach należy uczynić? W istniejących mieszkaniach najlepiej wykonać badanie izolacyjności akustycznej ścian i stropów na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek.
Oddzielny przypadek stanowią mieszkania nabywane po wejściu Ustawy z dnia 16 września 2011 r o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 Nr 232 poz. 1377). Wg niej „Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej (Art. 29) jeżeli informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej”. W prospekcie informacyjnym wymieniony jest projekt budowlany. Na podstawie projektu można ocenić izolacyjności akustyczne przegród budowlanych w mieszkaniu. Jeśli budynek lub przegrody budowlane w mieszkaniu są zaprojektowane (lub wykonane) niezgodnie polskimi normami, wtedy nie spełniają standardów akustycznych. Słyszymy sąsiadów lub hałas z łazienki. Zatem ocena projektu budowlanego stanowi podstawę do rozwiązania umowy kupna mieszkania.
---www.halas-tempus.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl