Translate

2012-02-28

BUDOWA DOMU POD KKUCZ

Budowa domów pod klucz

Autorem artykułu jest Sebastian Miśniakiewicz


Wiele osób jest zainteresowanych posiadaniem własnego domu. jednak jak słyszą od znajomych, którzy budowali dom systemem gospodarczym, przez co musieli przechodzić, często rezygnują z marzeń. A to błąd - wystarczy powierzyć budowę domu firmie - najlepiej w ten sposób, aby na budowie pojawić się ... aby odebrać klucze. Takie rozwiązanie jest znane pod pojęciembudowa domów pod klucz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu, z racji pełnionych obowiązków służbowych - a z drugiej strony stać ich na zapłacenie za te czynności firmom specjalizującym się w tego typu usługach. Osoby wybierają takie rozwiązanie, gdy nie są w stanie być na budowie czasem i kilka godzin dziennie, aby podejmować decyzje, związane z budową, wykańczaniem, dobieraniem np. rodzaju styropianu, sposobu położenia kabli elektrycznych itp.
Budowa domu pod klucz polega na tym, że umawiamy się, że firma budowlana zajmie się budową naszego domu, według oczywiście przedłożonego przez nas projektu i w oparciu o wskazówki z naszej strony, od poziomu fundamentów, po przez stan surowy otwarty, zamknięty, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki ... kończąc na pracach związanych z malowaniem, kładzeniem płytek itp. Inaczej mówiąc umawiamy się, że firma, którą wynajmujemy, postawi nam dom w stanie nadającym się do wprowadzenia - z kompletnymi instalacjami, z pomalowanymi pomieszczeniami, z płytkami w łazience i parkietami na podłogach itp.
Owszem, koszty związane z budową domu pod klucz są wyższe z reguły o 20-30% niż w przypadku budynku budowanego samodzielnie. Jednak już wiele tysięcy lat temu ludzie zauważyli, że zdecydowanie bardziej opłaca się wyspecjalizować w jednej dziedzinie i czerpać z tego tytułu profity, płacąc za inne usługi środkami uzyskiwanymi ze sprzedaży wytworzonych przez siebie dóbr czy usług - niż tracić ten czas na "uczenie się" nowych umiejętności. Można nauczyć się kładzenia płytek czy świadczenia usług budowlanych - jednak bardzo często zajmie to tyle czasu, że okaże się, że "gra była niewarta świeczki".
Poza tym - budowa domu to bardziej skomplikowana czynność niż np. malowanie pokoju pędzlem... --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ŚCIANY

Korzyści stosowania systemu Xella 20cm

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski


Coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w domkach jednorodzinnych, więc nic dziwnego, że systemy budowlane, takie jak Xella 20cm, zaczynają dominować na rynku. Połączenie bloczków Ytong z blokami SILKA pozwala nie tylko szybko i w miarę tanio zrealizować projekt domku jednorodzinnego, ale także...

zoptymalizować parametry zarówno ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych. W systemie Xella 20cm ściany zewnętrzne budowane są z bloczków Ytong, które mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne; ściany wewnętrzne zaś z bloków SILKA - wytrzymałych i zapewniających izolację akustyczną.

W rezultacie, stosując taki hybrydowy system można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, nie rezygnując jednocześnie z doskonałych parametrów domu ani jego wyglądu. System Xella 20cm pozwala postawić 150m2 ścian w 2,5 tygodnia, czyli czterokrotnie szybciej, niż przy wykorzystywaniu tradycyjnych metod, co oznacza także niższe koszty robocizny. Stosując bloczki Silka E, posiadające wewnętrzne kanały do prowadzenia wiązek instalacji elektrycznej, możemy zapomnieć o bruzdowaniu ścian, a unikatowe właściwości bloczków Ytong pozwalają używać o wiele mniej zaprawy niż przy tradycyjnych materiałach budowlanych. W rezultacie koszty budowy, gdy zastosujemy system Xella 20cm mogą spaść nawet o 20%.

Projekt domku jednorodzinnego realizowany w systemie Xella 20cm gwarantuje nam, że nasze nowe mieszkanie będzie nie tylko trwałe, w przystępnej cenie i ładne ale także bezpieczne. Zarówno bloczki Ytong jak i SILKA są produkowane z naturalnych składników – wody, wapna i piasku i charakteryzują się o wiele niższą promieniotwórczością niż inne typy cegieł. Dodatkowo ich technologia produkcji pozwala uzyskać bardzo dokładną wysokość wymiarów, co ułatwia prace murarskie i zapobiega sytuacjom, w których mimo wysiłków ekipy ściany nie chcą trzymać pionu. Także wykończenie ścian, czyli fugowanie, malowanie czy tynkowanie jest o wiele łatwiejsze. Gładka powierzchnia bloczków i mała ilość potrzebnej zaprawy przekładają się na gładką ścianę, której nie trzeba “wyrównywać” tynkiem, co skraca czas trwania i obniża koszty prac wykończeniowych. Na ścianę zbudowaną z bloków SILKA można nakładać tynki o grubości zaledwie 1-3mm. Nie można też zapominać o tym, że stosując system Xella 20cm możemy zaoszczędzić dobrych kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni, gdyż ściany zewnętrzne mogą być cieńsze dzięki właściwościom termoizolacyjnym bloczków Ytong, a wewnętrzne dzięki wytrzymałości SILKI.

Zainteresowanym opisanym wyżej systemem można polecić stronę http://www.xella20cm.pl na której znajdą pomoc w wyborze najlepszego materiału.

---

Bartosz Chmielewski, jeden z autorów serwisu artykuly.com.pl, katalogu darmowych artykułów do przedruku.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-02-25

BUDOWA DOMÓW-PORADY

Budowa domu jest to inwestycja na całe życie .Więc budowa powinna być oparta i przestrzegania zgodnie z technologią budowlaną i zgodnie z planami domu .Niekiedy firmy ograniczają się do budowy tanim kosztem i po kilku latach są tego skutki :np.pęknięcia ścian ugięcia się stropu itp.Budowę musi kontrolować inspektor nadzoru budowlanego ,który podpisał umowę na kontrolowaniu budowy. Jest zobowiązany do przestrzegania zasad i zgodności planów domu oraz z technologią budowlaną. Budowa domu zaczyna się od ław -gzie odstępują od ław mówiąc że teraz buduje się bez ław .W Taki sposób na początku jest dobrze a po kilku latach zaczyna się dziać z domem coś?.A wszystko dlatego że niema ław ,dom bez ław osiada przez cały czas .Zmiana klimatu i zamarzanie ziemi jest nawet do 100cm a fundamenty są na 80cm,więc budynek chodzi a jego ciężar wpływa na rozpiętość nacisku na podłoże jest bardzo pionowa .Aprzy ławach rozpiętość nacisku jest rozłożona bardzo szeroko ,i wtedy budynek osiądzie tylko trochę i równo miernie ,bo nacisk na podłoże ławy o szerokości 45-50cm na to dopiero po środku fundament 25cm .Przy pojedynczej warstwie,to wygląda tak że jak narysujemy prostokąt i na zewnątrz narysujemy trójkąt w taki sposób że prostokąt będzie w środku trójkąta to wtedy zobaczymy jak działają ławy a jak narysujemy fundament np. prostokąt do gurt .Będziemy mogli porównać nacisk ławy i fundamentu na podłoże. Po drugie podczas zalewania stropu też szuka się oszczędności np.na zbrojeniu -grubość oraz sztuk a nawet ilości strzemion czek.To wszystko wpływa na strop , a na wieniec też musi być przestrzegane . Różne szuka się oszczędności w budowie ,tylko zapomina się że to kiedyś wpłynie na jakość budynku .Architekt poto rysuje plany dokładnie żeby przestrzegać normą i zasadą budowlaną.Niestety oszczędności na budowie każdy chce by wybudować tanio i dobrze,nieda się tak .Jak za oszczędzimy na fachowcach to oni na materiale i jakości usług.Radzę aby mieć kilka ofert wyceny domu z jego etapami prac.

2012-02-24

PODDASZE-JAK WYREMONTOWAĆ

Przed remontem nasze mieszkania oraz poddasza wyglądają okropnie ,chcąc zrobić remont w naszym domu musimy przygotować się na duży bałagan ,ale z głową .Tak wygląda remont z jednego domów z lat 50.Na początku zostały

zdjęte posadzki bo stara była popękana i ruchoma .
Potem zdjęte sufity ,bo wysokość połowy domu miała dwa metry więc przy wymianie okien balkonowych taka potrzeba buła ,bo niemieściły się . I zaczoł się remont poważny .Została wymieniona instalacjia elektryczna ,bo okazało się że stara jest aluminiowa. Została położona miedziana o przekroju 3x1,5 na oświetlenie tan gdzie ma być pojedyńcze oprawki tam gdzie dwie jest 4x1,5 .Wpokojach tam gdzie jest żyrandol zastosowano z wieloma oprawkami też 4x1,5
.Została wymieniona cała instalacjia centralnego ogrzewania w systemie z rozdzielaczem.Potych pracach nadszedł czas naocieplenie dachu , podniesienie sufitu na korytażu do 2,45m a w kuchni po skosie .W kuchni położono glazurę czarną a tetakotę białą,ściany pomalowane zostały na " bordowo" a suit jaśniutki niebieski wpadający w bieły .Łazienka i pokuj po tejstronie też jest po skosie .W łazience zostało zamienione właz na okno dachowo włazowe ,dzięki temu łazienka dostała dodatkowe światło dzienne.Zostały uzupełnione tynki pod sufitem ,wszystkie ściany zostały wyrównane gipsem. W łazience położono glazure dwa kolory na przeciwnych ścianach w kolaże jasnym i brązowym,Na podłogę ciemne płytki z podestem .Wpodeście została wtopiony duł prysznic narożny lecz odwrucony od rogu.

2012-02-22

PODŁOGI

Na podłogi są różne materiały w zależności co kto lubi : Zaczynając od wykładzin dywanowych ,jest doży wybór kolory styczny ,we wzory ,dla najmłodszych mogą to być wzór z ulicami , położenie takich wykładzin jest prosta i mało praco chłonne.Wystarczy że położy się dwoma bokami do ściany a dwa boki przycinamy i mamy położoną wykładzinę. Jeżeli łączymy dwie wykładziny w tym samym pomieszczeniu to musimy je położyć włosem to znaczy każda wykładzina włos leży w jedną stronę . Na podłogę można położyć panele ,jest wiele rodzajów paneli .Najczęściej są stosowane panele na zatrzask można je składać wiele razy .Położenie panel podłogowych jest to czynność do której musimy użyć piły elektrycznej tak zwanej wyrzynarki lub piły stołowej małej .Na początek trzeba zdjąć wszystkie listwy przy podłogowe ,oczyścić podłogę. Kładziemy maty pod panele tylko jeden rząd tam gdzie będziemy kładli panele .Pierwsze płaty panel musimy odciąć pióro ,żeby dolegało bliżej ściany .Kładziemy pierwszy rząd ,od ścian musi pozostać luz z każdej strony po 0,50 mm.Do Tego służą kliny które można dostać w sklepie z panelami +do tego jest blacha w literę ,z, .Drugi żąda zaczynamy od połówki panela ,by łączenia były na przemian .Łączymy po całej długości,a potem zapinamy z pierwszym rzędem.Najlepiej tę czynność wykonywać w dwie osoby.Ostatni żąda jest trudny ,bo trzeba dopasować do ściany by pomiędzy ścianą a panelem był odstęp 0,50mm. Parkiet drewniany :bukowy ,dębowy itp.tu są potrzebni fachowcy ,bo sami radymnie damy .Ułożenie parkietu potrzebne jest doświadczenie i fachowe obeznanie w dziedziny cyrklowania .Po ułożeniu parkietu trzeba wy cyklinować podłogę by była równa i gładka bez rys ,po wy cyklinowaniu nakłada się podkład pod lakier i lakier .Dlatego gdy wy cyklinuje się źle to widać rysy. Panele tzw. berlinecka to panel o grubości 10mm i można po pewnym czasie cyklinować parę razy.

2012-02-20

POKOJE -REMONT

Nasze pokoje w domach czy w blokach ,co kilka lat robimy remont .Odświeżamy ściany ,malując je na inny kolor i jest inaczej.Ale możemy odnowić nasze pokoje całkiem nowocześni ,dodając kilka małych zmian np,:
na ścianę można położyć płyty g/k na profilach jak widać na zdjęciu gipsowo/kartonowych .Ścianka jest zrobiona w odstępie od ściany 10cm.Pomiędzy ścianą a naszą ścianką jest przewidziane oświetlenie z węża oświetleni ledowego na około tej ścianki.W suficie też za projektowałem halogeny ,które będzie świecić punktowo . Po wykonczeniu naszej ścianki można np.powiesić obraz rodzinny który będzie oświetlony,lub zostawienie otworu na wiszący telewizor.Można też wykonać większy otwór i tak samo podświetlić w środku.Pomalowanie naszej ścianki powinniśmy pomalować na inny kolor lub ton koloru niższy lub wyższy.Zależy od gustu państwa lubionych kolorów.Tak wygląda ścianka

2012-02-18

PODDASZE JAK ZMIENIĆ

Stare domy ze strychami nieużytkowymi ,można je przerobić na ładne mieszkania . Na początek trzeba wyburzyć te ścianki które nam nie pasują do naszego planu ,ale pamiętajmy że tylko ścianki działowe możemy wyburzać.Ścianki działowe są te który przekrój nie przekracza 12cm

grubości tej ścianki.Jak ustaliliśmy że to ścianka działowa ( jeśli nie wiemy to proponuję zaprosić architekta budowlanego,bo architekci wnętrz nie wszyscy wiedzą a powinni.)przy stępujemy do wyburzenia tej ścianki.Ścianki nośne można wyburzyć częściowo ale to bardzo komplikowane,opiszę to później. Wracając do naszego remontu ,po wyburzeniu ścianki i zdjęciu sufitu z np.desek i pokryte trzciną ,
Jak widać na obrazku została wyburzona ściana nośna o przekroju 25cm grubości w zachowaniu z technologią budowlaną.Ale po kolei zanim zaczniemy wyburzać ścianę nośną musimy wykuć 50cm bruzdę na wylot od góry do dołu,a potem wymurować filar z pełnej cegły.W domach parterowych i piętrowych można to zrobić bez architekta ,powyżej piętra potrzebny jest architekt który określi czy można taką ścianę wyburzyć czy nie.Pozwolenie od architekta jest ważne bo po przeliczeniu wszystkich czynników budowlanych Popowie w jaki sposób to zrobić.Wracając do naszej ścianki gdzie dom jest parterowy z poddaszem ,musimy z jednej strony wymurować filar z cegły pełnej.Po Drugiej stronie tam gdzie ma się kończyć nasz otwór też wykonujemy otwór na 50cm ,i murujemy filar .Między filarami wymurowanymi zostawiamy około 15cm a 17cm na Trelę która będzie wsparciem reszty konstrukcji.Po wysunięciu naszych filar przy stępujemy do wykucia bruzdy na górze tam gdzie ma być nadproże .Wykuwamy bruzdę do połowy grubości ścianki po całej długości,po wykuciu obsadzamy Trelę w taki sposób żeby górna płaszczyzna dolegałem do górnej części wykutej bruzdy,wszystko klinujemy na sztywno a szpary pomiędzy Trelą a bruzdą uzupełniamy zaprawą betonową.W ten sposób wykonujemy z drugiej strony ,w taki sam sposób.Wyschnięciu wyburzamy resztę ścianki i gotowe.

2012-02-16

ALTANKA NA DZIAŁCE -ZRÓB TO SAM

Niedawno w Polsce zaczęły pojawiać się altany ,różnego kształtu .Jeśli chcesz mieć altankę na swoim trawniku ,nic niema na przeszkodzie żeby mieć swoją altanę.Na początek trzeba wybrać miejsce ,potem kształt.Są altany gotowe do kupienia , ale ja proponuję wykonanie altany pod swoim kontem .Najlepiej jest narysować na karce papieru jaką chcemy mieć naszą altanę i jakie mają
być wymiary.Ja zrobiłem to sam i mnie kosztowała około 1500zł.
Tak wygląda moja altana i jest 8 Kątna o wymiarach po kwadracie 4x4 ,altanka może być prostokątne lub trapezowe lub przyklejone do budynku.



Do budowy altanki potrzebne są materiały np. belki 10x10cm lub 14x14cm w zależności od wielkości altany jaka ma być,powiedzmy że ma być taka jak moja to potrzeba belki 10x10 po 2,10m sztuk 8 szt. Belki 10x10cm po 2,30m sztuk 8 . Będzie nam potrzebne belki na skosy 10x10cm po 0,50cm szt.16 . Krokwie 6-8x14cm po 6-7m szt.18szt. Zależy jaką podstawę chcemy mieć.Może być to wylewka betonowa po całości lub na palach betonowych w ziemi.Ja uważam że na wylewce jest najlepiej ,bo równo jest i podczas zmiany klimatu jest stabilna . Oto jak samemu zrobić altanę. Podstawa pod altanę ,betonowa :Wybieramy miejsce gdzie ma stać nasza altana,potem wyznaczamy szerokość altany.Po wyznaczeniu szerokości musimy wybrać trawę z ziemią (nie może być trawy ).Podsypujemy żółtym piaskiem do 5 cm.Szalujemy ( deskami wyznaczamy podstawę altanki ),wyznaczamy wysokość szalunku (najlepiej jak nasz szalunek będzie na daną wysokość )około 10cm.Podstawa musi być zbrojona prętami o przekroju fi 0,12 mm .położone w kratownice ,oczka kratownicy powinny być około 10-15 cm i skręcone drutem najlepiej wiązałko wym. Pod kratownice trzeba podstawić dystans żeby zbrojenie nie dotykało podłoża i do szalunku.Szalunek poziomujemy na równy poziom .Zalewamy betonem b25 lub wyższym .Na belki pionowa na kantach zatapiamy specjalne kotwy do zamocowania belek. Po wyschnięć zdejmujemy nasz szalunek. Mamy przygotowaną podstawę ,moim zdaniem podstawa na płycie jest bardziej stabilna .Można też zrobić podstawę na palach betonowych-polega na tym że wykopujemy dołki pod belki pionowe altanki ,zbroimy i wkładamy kotwy do mocowania belek 10x10cm ( z dokładnością do centymetra jak odległość i wysokość musi być taka sama).Po wyschnięciu podstawy przy stępujemy do stawiania pionowych słupów 10x10cm i wypieramy żeby stabilnie stały na każdej kotwie ,Górna krawędź słupów musi być na jednej wysokości w poziomie.Słupy w kwadracie ustawiamy równolegle do podstawy (jeśli nasza podstawa ma 8 boków to 4 boki są równoległe,co drugi bok).Nakładamy poziomą belkę na 4 boki tam gdzie są równolegle do boków i mocujemy je w taki sposób żeby później je zdjąć a żeby nie spadły,następnie kładziemy rękę na belki te co leżą na krawędziach i odrysujemy naszą płaszczyznę gdzie będziemy je przycinać do połowy belki ,(łączenie musi być nad słupami) na zakładkę,to znaczy 1/2naszej belki (5cm)na szerokości łączenia.I tak powtarzamy z każdej strony belki , a potem po oznakowaniu wszystkich belek zaznaczamy gzie i która belka leżała.Zdejmujemy belki i je przycinamy .Po przycięciu sprawdzamy czy dokładnie leżą,jeśli tak to je mocujemy za pomocą gwoździ 5".




Następnie przycinamy skosy wzmacniające naszą konstrukcję ,belki 10x10cm z belką poziomą 10x10cm w taki sposób by powstał trójkąt równo ramienny .Mocujemy je za pomocą gwoździ ( tu można się postarać i mocowanie wykonać na czopy ,ale to wymaga dużej precyzji i doświadczenia,ja wybrałem sposób na gwoździa bo szybciej i łatwiej. W Taki sposób mamy konstrukcję altany.Teraz przy stępujemy do dachu,wtym celu mocujemy dwie krokwy 6-8x14cm bokami na płask i wbijamy gwoździa w środek krokwy w bok w odległości 0,50 cm od krawędzi przez dwie krokwie.Stawiamy je na belkach poziomych a środek naszej altanki podpieramy krokwie pod wbitym gwoździem ,podnosimy do góry na taką wysokość jaki chcemy mieć skos dachu.W punkcie gdzie nam się styka belka z krokwią ,tam rysujemy kreskę w pionie zewnętrznej stronie altanki a potem pod kątem 90 stopni linię poziomą od belki poziomej 3cm.Z drugiej strony powtarzamy te czynności(można zrobić szablon z desek ,a potem przenieść na krokwie i odrysować ).Po wycięciu klinów,i zrobienie szablonu wycinamy resztę krokwy.PO PRZYCIĘCIU KROKWY PIERWSZEJ I DRUGIEJ przycinamy je na szczycie w pionie,przybijamy je do belek poziomych wraz do belek pionowych gwoździem tak zwany krowiakiem ,naprzeciwko siebie.Najlepiej jest ściągnąć pasami przekątnie a następnie krokwie przybijamy po drugiej stronie tak jak opisałem wcześniej.Mamy przybite 8 Krokwi ,następnie przybijamy krokwie na rogach altanki ,podcinając lekko rogi na wycięcie w krokwiach żeby dobrze były spasowane i po wierzchnia dachu była w poziomie.Powtarzamy te czynności z pozostałymi krokwiami .Gdy już mamy szkielet dachu ,tu można zastosować różne pokrycia dachowe takie jak:odeskowanie i położenie papy np.gonty lub odeskowanie i położenie blacho dachówki.
Moim zdaniem jak nasza altanka wygląda naturalnie to jest ładniejsza.Na koniec można wykonać na szczycie mini dach -będzie służył jako wywietrznik ,ale tą czynność trzeba wykonać przed położeniem papy i zostawienie na szczycie kawałek nie deskowanego dachu. Daszek nad dachem wykonujemy podobnie jak dach tylko mały .A więc pionowe krokiewki z obrzynków Krokwi do 20cm wysokości,na szczycie umieszczamy w pionie belkę 10x10cm i też wysokość co krokwie lecz dłuższą o deskę jakieś 22,5cm i mocujemy kątownikami.Długość daszku nie powinna być niż 50-70 cm .A tu najlepiej jest obić płytą OSB.Obijamy tym samym materiałem co dach . I mamy naszą altankę

2012-02-14

ŚCIANY -JAKIE WYBRAĆ

ŚCIANY JEDNO WARSTWOWE Budowa ścian jedno warstwowych ,polega na tym że stawiamy mur z jednego pustaka po ryzowanych, z bloczków gazo betonowych lub z pustaków karamzytobetonowych.te materiały mają na tyle dobrą izolacje termiczną. Te materiały w/w mają najlepszy współczynnik przenikania ciepła U .Wtedy mur ma grubości od 30cm do 50cm.Ściany węższe niż 30 cm takie jak pustaki czy bloczki powinniśmy budować ściany z przekładkami termo izolacyjnymi wewnątrz .Najczęściej stosuje się ściany jedno warstwowe o grubości 25 cm .Niestety nie patrzy się współczynnik przenikania ciepła U .Przy stosowaniu muru 25 cm trzeba bardzo dokładnie rozmieszać zaprawę cementowo wapienną ,aby nie tracić pomiędzy warstwami ciepła(żeby nie było szpar ). ŚCIANY DWU WARSTWOWE Ściana dwu warstwowa o grubości 18-30 cm wybudowana z pustaków ,bloczku lub z cegły . Do tej ściany mocuje się drugą warstwę ocieplenia o grubości od 12 do 15 cm,ta warstwa jest z styropianu (system ociepleń ).Ten system do ocieplenia ścian z styropianu tu możemy wybrać dwa systemy taki jak :styropian a felcem (zalecam ),oraz bez felc . Przy stosowaniu bez felc najlepiej użyć dwóch warstw,wiąże się to z dodatkową pracą i z czasem który musimy dodatkowo poświęcić na dokładnym położeniu ocieplenia.Dlatego taniej jest położenie styropianu z felcem .W Polsce są popularne dwie metody lekka mokra i metoda lekka sucha.Mokra metoda jest mocowana do styropianu za pomocą zaprawy lub kleju.Lekka sucha metoda jest układana pomiędzy elementami rusztu nośnego,do którego mocowane są zazwyczaj drewniana oblicówka . ŚCIANY TRÓJ WARSTWOWE Ściany trój warstwowe są robione z warstwy nośnych pomiędzy jednym murem a drugim to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm,a trzecia warstwa jest murowana z cienkich bloczków ,cienkich pustaków i cegieł.Mur osłonowy może być zarazem murem elewacyjnym, nie otynkowanym, jeśli zbudujemy go z cegieł klinkierowych lub cegieł silikatowych . Która ściana zapewni lepszą izolacyjność termiczną? Przepisy wymagają, by współczynnik przenikania ciepła U, dla ścian warstwowych nie przekraczał wartości 0,3 W/(m2.K). Jest to warunek łatwy do spełnienia. Zarówno ściany jedno warstwowe, dwu warstwowe, jak i trój warstwowe osiągają taki, a nawet znacznie lepszy poziom izolacyjności. Na naszym rynku w Polsce stosuje się mury jedno warstwowe,bo wykonanie jest tanie i szybkie ,a potem są docieplone warstwą styropianu od 10 do 15 cm ,a niekiedy grubsze. Na ocieplone domy stosowane są tynki Mineralne w workach do których dodać trzeba wodę,i tynki silikatoweW tynkach silikatowych spoiwem jest szkło wodne (z reguły potasowe) a w tynkach polikrzemianowy modyfikowane szkło wodne (ta modyfikacja jest opatentowana). W odróżnieniu od tynków silikatowych tynk polikrzemianowy wysycha od wewnątrz na zewnątrz. Dlatego powinien być nakładany w podobnych warunkach jak tynki akrylowe (przy osłoniętych rusztowaniach rano lub wieczorem), żeby zapewnić jego prawidłowe wysychanie. do wykonania docieplenia tak naprawdę niema żadnej filozofii w ociepleniu.Trzeba tylko trzymać pion i poziom układania styropianu i również aby narożniki płyt styropianu stykały się ,żeby nie wystawały od innych narożach. No i potrzebne jest rusztowanie .Parterowe domki możemy wykonać sami ale te wyższe proponuję aby fachowcy to robili.Ponieważ potrzebne tu jest doświadczenie i praktyka.Ja zalecam aby ocieplenie zrobili fachowcy.Jest to najlepszy sposób ,bo za oszczędzimy pieniędzy i czasu.Dlatego że jak źle położymy styropian to naprawa jest kosztowna.Do położenia tynków tylko fachowcy połżą to dobrze,i będziemy zadowoleni. Tynki mogą być kładzione we wzory np.kornik,baranek .Po położeniu tynku budynek wygląda ładnie ale po pięciu latach już tak ładnie nie wygląda.Tynki żeby wyglądały długo ładnie i czyste to zależy od rejonu zamieszkania oraz od zieleni i czy droga jest asfaltowa czy inna (w zależności czy się kuży czy nie,bo gdy się kuży to wtedy osiada kuż na tynku między pory tam zaczyna czarnieć tynk + do tego czynniki atmosferyjne.

2012-02-13

MATERJAŁY BUDOWLANE

Na rynku jest wiele materjałów do budowy. Który najlepiej wybrać ,czy obojętnie czy zależy od ceny materjału na którym można zaoszczędzić.Każdy kto chce się budować ma delemat więc poszukuje rozwiązań, które dla niego będzie najlepsze .Domy można budować z cegły pełnej,pustaka karamzytowego, z żużlowego ,pustaka ceramicznego ,bloczku komurkowe.Są też elementy do domków drewnianych tak zwanych kanadyjczyk.

Materiały budowlane: ytong

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski


Budownictwo jednorodzinne coraz częściej używa systemów budowlanych, dzięki którym cały dom może być wzniesiony z jednego materiału, co nie tylko przyspiesza i ułatwia budowę, ale także zmniejsza koszty.

Kolejną zaletą systemów budowlanych, z której korzysta budownictwo jednorodzinne jest fakt, że stosując jednorodne materiały budowlane o wiele łatwiej obliczyć ile danych elementów jest potrzebne, co z kolei umożliwia dokładniejsze określenie kosztów inwestycji. Pośród takich systemów jednym z najpopularniejszych jest Ytong. Oferta, którą możemy przejrzeć na stronie www.xella.pl oprócz poszczególnych elementów do budowy domu zawiera także tynki i zaprawy. Nie zapomniano nawet o przystosowanych do tego systemu narzędziach – kielniach czy rylcach.



Budownictwo jednorodzinne stawia przed firmami dostarczającymi materiały budowlane spore wyzwania. Oferta producentów, którzy chcą być konkurencyjni na rynku, musi zawierać wszystko, czego potrzeba do wybudowania domu - zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego. To oznacza albo wykonywanie niektórych elementów na zamówienie, albo też stworzenie kompleksowego systemu, który spełni wszystkie zachcianki inwestora. I tu właśnie system Ytong staje na wysokości zadania. Oferta, którą proponuje Xella, została przygotowana głównie pod budownictwo jednorodzinne. Dlatego też znajdują się w niej mało i wielkoformatowe elementy do stawiania ścian, zbrojone płyty stropowe i dachowe, nadproża prefabrykowane do przekrywania otworów mających do 175 cm oraz nadproża zespolone przekrywające otwory o szerokości do 250 cm, kształtki U pełniące rolę traconego szalunku, a także różnorodne płytki do prac montażowych i wykończeniowych. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych na wieńcach i zachować parametry cieplne budynku, jakie ma zapewniać system Ytong, oferta zawiera też płytki z doklejaną wełną mineralną, służące do ocieplania tych newralgicznych punktów domu.



Zanim jednak zdecydujemy się na stawianie domu w tym systemie, musimy pamiętać o wadach bloczków Ytong Budownictwo jednorodzinne stawia na ciepłe, łatwe w budowie oraz ciche domy. Niestety, system Ytong nie może nam zagwarantować tej ostatniej cechy, gdyż bloczki gazobetonowe to materiały budowlane posiadające dość słabą izolacyjność akustyczną. W rezultacie część inwestorów decyduje się na stawianie ścian wewnętrznych z innych materiałów, aby zwiększyć przyszły komfort mieszkańców. Kolejna sprawa to wytrzymałość bloczków. Jeśli chodzi o typowe budownictwo jednorodzinne, sprawdzają się dobrze, lecz przy wyższych lub bardziej skomplikowanych konstrukcjach lepiej jest używać materiałów o wyższych pod tym względem parametrach.

---

Zapraszam do lektury moich pozostałych artykułów w serwisie artelis.pl oraz na http://artykuly.com.pl/profil/bartosz-chmielewski-4.html

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ELEWACJE-OCIEPLENIE BUDYNKU

Parę wskazówek dotyczących docieplenia budynków

W lokalnym budownictwie nie tylko w Szczecinie i okolicy, ale również na terenie całej Polski zaakceptowano, że najczęściej do dociepleń budynków stosuje się styropian. Jednak można również wykorzystać do docieplenia wełnę, co jest trochę droższe.
Zanim przystąpimy do instalowania styropianu na murze, musimy skontrolować krzywizny, jakie na nich pojawiają się, stare tynki powinno się usunąć, jeżeli odpadają, a następnie wypłukać ściany wodą. Poprawnie jest również przed wykonaniem docieplenia,

DOMY SZKIELETOWE

Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe?

Chociaż są znacznie tańsze w budowie, domy drewniane nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej, a mimo to konstrukcje tego typu są rzadziej wybierane. A przecież nie ma się czego bać.
To rozwiązanie, które od lat próbuje utorować sobie drogę do serc i umysłów polskich inwestorów.Jak nie za pomocą pozytywnych skojarzeń, to odwołując się do chłodnej i wyrachowanej kalkulacji. Za każdym razem – z kiepskim skutkiem. Domy szkieletowe mogłyby podbić polski rynek, tak jak podbijają rynek szwedzki, o kanadyjskim nie wspominając. Tak się jednak nie dzieje – ich liczba ciągle jest nie wielka w porównaniu z domami budowanymi metodami uznawanymi za tradycyjne. Nie powinno to jednak od nich odstraszać.

REMONT MIESZKAŃ

Remonty mieszkań

Podczas remontów domów czy mieszkań nie wszyscy podchodzą do sprawy profesjonalnie,nie chce dokładać sobie kłopotu takich jak np.wymiany starej instalacji hydra ulicznej.Najczęściej doradzają się fachowców na budowie i różnie podchodzą do sprawy .Jedni powiedzą że nie widać rdzy i nie przecieka to nie potrzeba ,i na tym się kończy.Po skończonych remontach po kilku latach lub po kilku miesiącach okazuje się że nasze rury zaczynają cieknąć i wtedy zaczyna się problem jak to naprawić żeby jak najmniej zniszczyć ścian lub podłogę .Jeśli się uda naprawić bez większych szkód do dobrze a jeśli nie to wtedy trzeba pociągnąć po wierzchu
i to wtedy nie wygląda to ładnie ale co zrobić tak musi być.
Ale podczas remontu jest możliwość wymiany hydrauliki lub elektryki.Jest To koszt dodatkowy ale czy warto ? za oszczędzić podczas remontu a później jeszcze więcej będzie kosztować wymiana ,oraz jeszcze raz remont. Gdy remontujemy nasze domy czy mieszkania można wymienić częściowo hydraulikę czy elektrykę w danym pomieszczeniu . Takim przypadku musimy połączenia z starą instalacją poza tym pomieszczeniu ,żeby potem nie trzeba było poprawiać w pomieszczeniach już wy remontowanych .Podczas remontu nieraz można trafić trafić na rurę od kanalizację i można ją uszkodzić .Nie trzeba rujnować od razu calą ścianę ,można tylko wtym miejscu gdzie zdarzyło nam się popsuć . A więc w miejscu gdzie jest przeciek -bierzemy tej samej średnicy rurę i przecinamy ją na taki kawałek co potrzeba a potem silikonem silikonujemy w tym miejscu co jest dziura i wokół na silikon nakładamy nasz kawałek rury i cybantem ściskamy . Po wyschnięciu mamy zaklejoną Dziurę na długi czas aż do remontu.

GOTOWE PROJEKTY

Gotowe projekty domów

Nowoczesne projekty domów - Domy Projekty
Do niedawna z nieukrywaną odrazą patrzyłem na gotowe projekty domów o których przyszło mi rozmawiać z ofiarami ich zakupu.
Projekt podobny do miliona innych dworków Polskich - kolumna, schodki... przekryte fantazyjną czapą z dachówki.
Na dodatek okazywało się, że to jednak nie to, trzeba powiększyć pokój, działka jest za wąska, a kąt dachu nie taki.

JAK UMEBLOWAĆ DOM

Jak umeblować dom

Dla wielu osób przeprowadzenie się do nowego domu często jest równoznaczne z rozpoczęciem nowej epoki w życiu. Stąd ważne jest, aby umeblować nowe lokum tak, żeby czuć się w nim wygodnie. Istnieje parę ponadczasowych rad, tyczących się meblowania pomieszczeń domu.

ELEKTRYKA

Bezpieczne instalacje elektryczne

Zapominamy, że nie tylko zdrowie doceniamy, gdy je utracimy. Z prądem jest dokładnie tak samo. Czekamy na moment, w którym całe osiedla bądź miasta powiedzą upragnione „Ooo – jest światło”. Oznacza to jednak, że nie tylko znowu jesteśmy w stanie cokolwiek widzieć, ale również wykonywać mnóstwo innych czynności.

RODZAJE KOTŁÓW

Rodzaje kotłów CO

Podział kotłów ogrzewania centralnego dotyczy kilku aspektów, między innymi tego, czy ogrzewają jedynie dom, czy również wodę, jakie paliwo się w nich stosuje, w jakim miejscu się je umieszcza oraz w jaki sposób są zbudowane.
Kotły CO ogrzewające jedynie dom, bez funkcji podgrzewania wody użytkowej nazywamy kotłami jednofunkcyjnymi. Przeciwieństwem są kotły dwufunkcyjne, które spełniają obie role. Są one także droższe, jednak trzeba wciąż pod uwagę fakt, że wodę użytkową również trzeba będzie w jakiś sposób ogrzać. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu warto wybrać model dwufunkcyjny.

DRZWI

Drzwi wewnętrzne i przesuwne

Drzwi wewnętrzne i przesuwne są bardzo istotnym elementem wyposażenia naszych wnętrz - zarówno małych mieszkań, jak i wielkich apartamentów lub domów. Pełnią one dwie główne funkcje:

1. Są swego rodzaju ochroną i barierą, która odgradza mieszkańców od świata zewnętrznego. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia poczucia bezpieczeństwa i komfortu, na którym zależy każdemu domownikowi.

ROLETY W OKNACH

Rolety plisowane

Jak sama nazwa wskazuje są to rolety materiałowe z materiałem plisowanym na wzór harmonijki. Rolety te wykorzystywane są do zasłania i dekoracji otworów okiennych oraz witryn sklepowych. Ze względu na zastosowanie różnych wariantów podnoszenia i opuszczania plis, istnieje możliwość wykonania tych osłon w oknach o nietypowych kształtach, takich jak okna prostokątne, trójkątne, okrągłe oraz w kształcie trapezu. Bardzo często wykorzystywane są do zasłaniania przeszklonych balkonów i ogrodów zimowych.

DACHY ZE SŁOMY

Dachy ze słomy znów w modzie

Sposób stawiania budynków, które maja wyglądać maksymalnie tradycyjnie bywa specyficzny, zwłaszcza gdy chodzi o zabudowania wiejskie. W inny sposób wykonuje się ściany, inaczej się uszczelnia okna, wreszcie nawet pokrycia dachowe są robione w kompletnie inny sposób. Pozornie to wszystko wydaje się mało solidne, jednak w praktyce wychodzi całkiem konkretnie.

PIWNICE W DOMU CZY BEZ

Czy warto budować piwnicę w domu jednorodzinnym? Współcześnie coraz mniej buduje się domów z piwnicą. Rezygnuje się z niej ze względu na chęć ograniczenia kosztów budowy domu oraz późniejszej eksploatacji. Projekty domów należy przeglądać jednak pod kątem wymagań rodziny, wielkości i kształtu działki, a także warunków terenowych. Jeszcze przed wyborem projektu domu należy sprecyzować podstawowe parametry wymarzonego domu takie jak ilość kondygnacji, powierzchnia użytkowa, styl zabudowy, obecność garażu w bryle budynku. Ze względu na wyższy koszt budowy domów z piwnicą, coraz częściej się rezygnuje z jej

WYKŁADZINY

Świat wykładzin Wykładziny oraz dywany cieszą się dużą popularnością niezmiennie od kilku dziesięciu lat wśród domowników. Mimo to, że moda się zmienia – te produkty ograniczają się jedynie do zmian w zakresie gamy kolorów oraz wzorów, których obecnie na rynku jest bardzo dużo.Świat wykładzin Wykładziny oraz dywany cieszą się dużą popularnością niezmiennie od kilku dziesięciu lat

2012-02-08

GLAZURA TERAKOTA

Na rynku pojawiają się to coraz więcej materiałów do okładanie ścian i posadzek,bardzo jest trudno zdecydować się na jaki wzór czy jaki kolor wybrać .Moim zdaniem każdy kto chce obłożyć ściany w łazience powinien zastanowić się : -po 1. jakie mają być wielkość płytek na ścianę .- -po 2. jaki kolor mają być nasze płytki np.do łazienki.-Są katalogi kolorów ,wzorów. -po 3. wzór na ścianie -tu

2012-02-03

SZAFA JAK ZAPROJEKTOWAĆ

Szafy - jak je dobrze za projektować? W naszych mieszkaniach jest wiele mebli, które pełnią różne funkcje. Meble kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonale, meble łazienkowe - odporne na wilgoć, meble do sypialni - dopasowane do materaca. Więc jaka powinna być idealna szafa? Szafa przede wszystkim powinna być pojemna i dobrze zagospodarowana, aby to uzyskać musimy

ŁAZIENKI -PORADY

Łazienki można projektować różnie kolorystycznie we wzory,wielkość płytek .Dodawać różne materjały takie jak szkło ,lustra,metal szlachetna oraz kamień lub emitacjia kamienia.oto pare zdjęć

LED W KUCHNI

Oświetlenie led kuchni Wybór odpowiedniego oświetlenia to niewątpliwie rzecz trudna i niezmiernie ważna dla późniejszego wyglądu naszego domu, czy mieszania, a także funkcjonalności pomieszczeń w nim się znajdujących. Remontując dom w końcowym okresie prac remontowych pojawia się pora na dobór pełnego oświetlenia. Nie jest to sprawa wcale łatwa, a wybór jest obecnie wręcz powalający. Które oświetlenie więc wybrać? Może zainteresować was dość innowacyjny pomysł, jakim może być oświetlenie led. Tak więc tego rodzaju oświetlenie led staje się obecnie coraz bardziej modne dzięki szczególnym właściwościom. Obecnie są to szczególnie rozwinięte technicznie moduły opierające się na technice led. Oświetlenie led wysyła o wiele przyjemniejszą kolorystykę światła niż klasyczne pomarańczowe światło z popularnych źródeł światła. Dla oświetlenia led alternatywą mogą być żarówki energooszczędne, ale wszyscy wiemy, że nawet rzekomo silne żarówki tego typu wysyłają zwykle niewiele światła. Oświetlenie led jest zarówno wydajne jak i ekologiczne. Oświetlenie kuchni Takowe formy światła świetnie sprawdzają się jako oświetlenie kuchni. Poza tym, że emitują mocnej światło, jakie zdecydowanie powinno emitować oświetlenie kuchni, to też oszczędzają energię elektryczną, co niewątpliwie jest obecnie wielce istotne. Oświetlenie kuchni jest o tyle istotne, że w kuchni spędzamy sporo czasu wykonując skomplikowane czynności. Aktualnie w sklepach są już żarówki skonstruowane w oparciu o diody led. W sklepach oferowane są też specjalistyczne moduły oświetlenia led. Wysyłają one szczególnie przyjemne światło dużo bardziej podobne do światła słonecznego niż klasyczne moduły oświetlenia. do niedawna oświetlenie led wykorzystywane było przede wszystkim w biurach bądź pomieszczeniach gastronomicznych, równie często zastosowuje się je do podświetlania różnych form reklam, jednak obecnie dostępne są na rynku specjalistyczne rozwiązania przeznaczone do montowania w domu. Warto zatem podczas remontu domu oraz dobierania form oświetlenia rozważyć możliwości, jakie da nam energooszczędne oświetlenie led. Warto również zaznajomić się z cechami tego oświetlenia i zobaczyć je na żywo. Oświetlenie led pozwoli nadać pokojom w mieszkaniu klimatycznego uroku, a jest to bardzo ważne dla naszego komfortu w domu. O Autorze Pozdrawiam

2012-02-01

BUDOWA REMONT-PORADY

Podczas budowy domu wychodzą różne sprawy związane z budową domu.Firmy oraz fachowcy którzy budują, powinni doradzać właściciela budynków;fachową radą ,ale niestety doradzają tak żeby klient dopłacił do budowy. Jest kilka sposoby na to żeby nie dać się oszukać fachowcom. Po pierwsze podpisujmy umowy z wykonawcami i określmy jakie prace mają być wykonanie i za ile ,najlepiej podzielić budowę na kilka etapów i za te etapy zapłacić.Po drugie przed podpisaniem umowy ustalić zmiany;Po trzecie zastrzec że mogą wystąpić zmiany podczas budowy. Podczas budowania właściciel budowy zazwyczaj zmienia niektóre że czy ,i wtedy fachowcy żądają więcej pieniędzy,nie zapominajmy że podczas wyceniania przez fachowca prac na podstawie projektu.Gdy z czegoś rezygnujemy a było w projekcie ,było wyceniona; ta praca . Więc po zmianach podpisujmy aneks do umowy , żeby po wykonaniu prac nikt nie powiedział że tego czy tamtego nie było.Powinniśmy sprawdzać wykonanie prac i wraże jakich kol wiek uwag można to poprawić , bo po wykonaniu tej czynności przeróbka jest kosztowna nie tylko przez fachowca ale też przez właściciela, trzeba będzie dokupić materiały. Najlepiej będzie jak będziemy mieli inspektora budowy który ;za nas dopilnuje za nas. Podpiszmy umowę też z inspektorem ile razy będzie odwiedzał budowę . Nie zapominajmy też że odpowiedzialność za jakość etapy prac ponosi inspektor. Gdy inspektor stwierdzi że pewien etap budowy jest wykonany zgodnie z technologią budowlaną ,mamy pewność o jakości wykonanych usług. HYDRAULIKA Niektórzy zastanawiają się czy wymienić hydraulikę w swoim domu czy ją pozostawić taka jaka jest.Przy remoncie innego obiektu ,powinniśmy wymienić ponieważ po jakimś czasie wyniknie że ,zaczyna być mokra plama na suficie czy na ścianie.Wtedy zaczyna się problem bo znowu czeka remont pomieszczenia,który był niedawno remontowany. Materiały są różne, można hydraulikę wykonać w MIEDZI ,
w PLASTYKU lub w krążku -są różne nazwy i techniki mocowań .Wszystko to zależy od nas i od hydraulika,ponieważ ja bym nie zastosował np.miedzi w wilgotnym miejscu ,ponieważ miedz;zacznie śniedzieć,i nasze samo poczucie będzie coraz gorsze .Wygląd tych rur jest w domu bogate ale nie zawsze estetyczne.Przy budowie polecałbym z krążka ,ponieważ można zastosować w podłogówce .podłogówka ma swoje zalety i wady ale przy zastosowaniu odpowiednich przyrządów i materiałów jest bardzo dobra .