Translate

2012-05-25

Kolorowa kuchnia

Kolorowa kuchnia

Autorem artykułu jest Karolina W.


Kuchnia jest miejscem, w którym wiele osób lubi spędzać większą część dnia. Nie jest ona wyłącznie miejscem, w którym przygotowuje się posiłki. To właśnie w kuchni spotykają się całe rodziny, aby porozmawiać i miło spędzić ze sobą czas.

Dlatego, każde pomieszczenie tego typu powinno być pięknie urządzone, aby miło spędzało się tam czas i aby atmosfera nastrajała do twórczej i kreatywnej pracy oraz dawała wiele pomysłów podczas wspólnego gotowania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób na całym świecie w swoich kuchniach posiada fototapety ścienne i fototapety na wymiar, które można przyklejać do frontów meblowych, ponieważ dają one spektakularne efekty, przy dość niewielkich kosztach. Ponieważ fototapety na wymiar kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, więc nie są to jakieś strasznie duże pieniądze.

Sporo osób ma wątpliwości, jeśli chodzi o fototapety ścienne w kuchni, ponieważ panuje tam wilgoć i można bardzo szybko pochlapać ścianę sosem lub spryskać tłuszczem. To na pewno zniszczy każdą, nawet najpiękniejszą fototapetę. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu fototapety ścienne nie miałyby racji bytu w kuchni, ponieważ były wykonane z papieru. Obecnie fototapety na wymiar są pokrywane laminatem, który chroni je przed uszkodzeniami i wilgocią, dlatego tak wspaniale sprawdzają się w kuchni. Każda fototapeta na wymiar może być też powieszona na frontach meblowych, dzięki czemu nasza kuchnia może bardzo szybko zamienić się w magiczne miejsce, które będzie kolorowe i pełne pozytywnej energii. Jeśli chodzi o kuchnię, to bardzo dobrym pomysłem jest fototapeta ze zdjęcia, ponieważ jeśli zajmujemy się fotografią, to możemy każdego dnia podziwiać nasze dzieło na ścianie i to wykonane w olbrzymim formacie, który na pewno zachwyci naszą całą rodzinę. Nowoczesne fototapety ścienne są ozdobami na miarę dwudziestego pierwszego wieku – są łatwo dostępne, maja wiele wzorów, można je wykonać na konkretny wymiar i są przede wszystkim tanie – czego chcieć więcej?

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-05-22

Wpusty ściekowe cenne informacje

Autorem artykułu jest Radosław Witek


Wśród elementów wyposażenia nowo wybudowanych pomieszczeń przemysłowych i gastronomicznych znaleźć można naprawdę wiele rzeczy, na które przeciętny człowiek nie zwraca uwagi. Dobrym przykładem są kratki przemysłowe - materiał, który w rzeczywistości jest bardzo trudny do wybrania.

Jeśli nie spotkaliśmy się nigdy z potrzebą kupienia kratki do gotowych już odpływów w naszych pomieszczeniach lub halach lub w ogrodzie, powinniśmy mieć się na baczności - wybranie dobrego, odpowiednio dobranego egzemplarza może być naprawdę bardzo trudne. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych elementów, takich jak kształt, wielkość otworów, a także marka i kolor. Wybór kratki nie powinien ograniczać się tylko do przestudiowania jej zalet funkcjonalnych, ale też do dobrania wizualnego – dobry wpust podłogowy pozwala cieszyć się nie tylko wydajnością, ale i dobrą jakością, marką i wyglądem. Każdy z tych elementów ostatecznie okazuje się niezwykle istotny i wpływa na wydajność i komfort korzystania z całej instalacji odpływowej.

Tego typu instalacje znaleźć można zarówno w pomieszczeniach produkcyjnych lub gastronomicznych, ale także w bardziej prozaicznych miejscach - na przykład na basenie. Odpowiedniej jakości i odpowiednio dobrane odwodnienie przemysłowe może pomóc nam na stałe zapobiec zapchaniu instalacji i zabezpieczy wlot do odpływów przed drobnymi przedmiotami i śmieciami. Także wygląd, jeśli jest atrakcyjny, pozwoli nam się cieszyć wykończeniem przy użyciu tego rodzaju kratki.

Odwodnienie przemysłowe pierwsze kroki

Jeśli wybieramy się do sklepu, aby zakupić wpust podłogowy, powinniśmy się zatrzymać i przez chwilę zastanowić - czego tak naprawdę oczekujemy? Pójście na żywioł i kupienie pierwszej lepszej, jako tako pasującej kratki jest dużym błędem, który popełnia zastraszająco dużo osób. Nic dziwnego, że potem niektóre baseny wylewają lub nie filtrują odpowiednio wydajnie wody. Także wszelkie wylewy wody i zalania spowodowane są nierzadko właśnie wadami konstrukcyjnymi w kwestii odpływu. Jeśli odpływ jest zapchany to nie da się z niego korzystać na odpowiednim poziomie wydajności.

Aby zapobiec się przed takimi sytuacjami powinniśmy zakupić dobrej jakości elementy wyposażenia, między innymi takie jak wpusty ściekowe. Tylko przy użyciu dobrej kratki możemy zapobiec się przed zapchaniem nowej instalacji odpływowej - odpowiednio małe dziurki wlotowe uniemożliwią dostanie się niewielkich przedmiotów i śmieci do środka. Także wizualnie, jeśli nam na tym zależy, wpusty ściekowe mogą prezentować się ciekawie i dobrze uzupełniać ogólny wystrój pomieszczenia. Jeśli konstruujemy basen, łazienki lub inne, podobne miejsca, w których woda musi być odprowadzana, powinniśmy zadbać o to, by każda kratka przemysłowa była odpowiedniej jakości.

Wybór kratki nie powinien być podyktowany tylko wyglądem i tym, że "pasuje", ale raczej dogłębną analizą faktów i zapoznaniem się z tematem odpływów. Jeśli do tej pory nie próbowaliście efektywnie dobrać swojej kratki - teraz przyszła pora. Nie warto kupować kratki, która przepuszcza śmieci i doprowadzi do późniejszej tragedii.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-05-09

Aranżacja wnętrza zgodnie z koncepcją pór roku – lato

Autorem artykułu jest Paulina Hernandez


Wielokrotnie przy urządzaniu wnętrza domu lub mieszkania kładziemy duży nacisk na odpowiedni dobór kolorów zapominając, że to nie gwarantuje jeszcze harmonijnego i stylowego wystroju mieszkania.

Bardzo istotne są także inne elementy, jak faktury, wzory materiałów jakich używamy do aranżacji pomieszczeń itp. Liczą się detale, jak np. układ słojów na meblach drewnianych, różnorodność materiałów, a także forma i styl mebli oraz akcesoriów.

Lato

Kolorem przewodnim tej pory roku jest błękit, a letnia kolorystyka utrzymana jest w delikatnej i świeżej tonacji. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju tkaniny to doskonale nadają się do wystroju wnętrza w kolorystyce letniej przede wszystkim zwiewne jedwabie, satyna, perkal, welur lub cienki len. Stonowane barwy lata prezentują się najlepiej na gładkich tkaninach.

letnia kolorystyka w aranżacjach wnętrz - błękit oraz niebieski

Na wykładziny podłogowe najlepiej wybrać gatunki o subtelnej fakturze. Podłogi i parkiety oraz nawierzchnie kamienne powinny być lekko matowe, aby miękko odbijały subtelne świetlne refleksy.

Ściany we wnętrzach zaaranżowanych wg letniej gamy kolorystycznej powinny być dekorowane z umiarem, co dotyczy zwłaszcza wszelkich wzorów. Na ściany najlepiej nadają się w tym przypadku tapety i tkaniny o delikatnej fakturze, możemy je pomalować na gładko matową farba, lub polakierować z matowym, jedwabistym wykończeniem. Drobne desenie typu prążki, kratka, desenie w kwiaty, lub wąskie ozdobne listwy naścienne podkreślają letni charakter wnętrza Jeżeli we wnętrzu zamierzamy użyć dużych wzorów, to aby koncepcja nie została zburzona, musimy pamiętać o utrzymaniu ich w subtelnych odcieniach barw z letniej palety kolorów.

Drewno doskonale nadaje się do letnich aranżacji, ponieważ jest ciepłym materiałem wykończeniowym. We wnętrzach urządzonych w kolorach lata powinno być jasnożółte, białe, lekko oliwkowe, typowe dla kolorystyki tej pory roku. Odcienie tego materiału pochodzące z innej palety kolorów możemy przystosować do palety letniej pokrywając drewniane powierzchnie białymi lub lekko szarymi transparentnymi farbami, bejcami. Do letniej gamy barw nadają się też gatunki drzewa czerwonobrązowego jak np. drewno tekowe lub bejcowany na czerwono mahoń.

letnie barwy w kuchni - niebieski, biały, zielony

Najpiękniejsze „letnie” metale to te o lekko błyszczącej powierzchni. We wnętrzach letnich dobrze wyglądają metale we wszystkich możliwych tonacjach - chrom, aluminium, srebro czy np. lekko zaśniedziały, ciemny odcień miedzi ładnie komponuje się z kolorami leniej palety.

Na nawierzchnie z kamienia doskonale nadają się marmury i granity o zimnych odcieniach z delikatnym żyłkowaniem. Harmonizujące z letnim wystrojem odcienie żółci i szarości znajdują się w wapieniu muszlowym, trawertynie i marmurze jurajskim.

---

wSalonie.pl | inspiracje & aranżacje wnętrz oraz ogrodów, to niepowtarzalne miejsce w internecie, codzienna dawka inspiracji, tysiące produktów oraz mnóstwo ciekawostek ze świata designu, których nie chcesz przegapić.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zlecamy audyt energetyczny - na co zwrócić uwagę ?

Zlecamy audyt energetyczny - na co zwrócić uwagę?

Autorem artykułu jest Katarzyna Zajchowska


Audyt energetyczny jest niezwykle ważnym krokiem podczas planowania modernizacji budynku. Dzięki audytowi uzyskujemy informację na temat opłacalności inwestycji oraz czasu, w którym zwrócą się jej koszty.

Ważna rola audytu

Osiągnięcie oczekiwanych efektów termomodernizacji jest możliwe dzięki szczegółowej analizie energetycznej budynku. Jej przygotowanie zlecane jest autoryzowanym audytorom energetycznym, którzy w swoich opracowaniach wskazują optymalne dla danego budynku rozwiązania techniczne, organizacyjne i formalne oraz określają ich opłacalność. Audyt energetyczny stanowi więc podstawę każdej termomodernizacji – dlatego tak ważna jest jego wysoka jakość.

20% audytów zawiera błędy

Tymczasem jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która zajmuje się weryfikacją audytów, około 20% opracowań zawiera błędy. Niejednokrotnie są one wynikiem pośpiechu lub braku dokładności audytora. W związku z tym, do dokumentów trafiają przypadkowe dane dotyczące różnych budynków, niejednoznaczne informacje na temat kosztów zużycia energii bądź rodzaju systemu dostarczania ciepła do analizowanego obiektu. W niektórych audytach energetycznych brakuje też poszczególnych fragmentów badania.

Gdy audyt nie przejdzie pozytywnej weryfikacji…

Jakie konsekwencje niesie to dla zleceniodawcy audytu? Przede wszystkim stratę czasu, a co za tym idzie – zazwyczaj też pieniędzy. Dotyczy to w szczególności tych przypadków, gdy zleceniodawca stara się o kredyt lub dofinansowanie inwestycji ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, czyli o premię termomodernizacyjną. Odrzucenie audytu przez komisję weryfikującą oznacza konieczność powtórzenia procedury kredytowania i przedłużenie czasu załatwiania formalności. Dlatego tak ważne jest zlecenie przeprowadzenia audytu energetycznego dobremu specjaliście.

Jak wybrać sprawdzonego audytora?

Opracowanie audytu wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, doświadczenia oraz dokładności. Dlatego potencjalnego wykonawcę warto poprosić o przedstawienie referencji lub skorzystać z usług audytora poleconego, np. przez znajomych lub internautów.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze audytora energetycznego? Jak podkreślają twórcy jednego z serwisów poświeconych termomodernizacji, o wiarygodności wykonawcy w największym stopniu świadczy ilość zrealizowanych przez niego audytów, które zostały pozytywnie zweryfikowane przez BGK. Kolejną wskazówką jest sprawdzenie, czy audytor posiada świadectwo ukończenia odpowiedniego kursu lub studium podyplomowego z zakresu auditingu energetycznego, Można też zweryfikować, czy został wpisany na listę autoryzowanych audytorów KAPE lub Ministerstwa Budownictwa i czy należy do Zrzeszenia Audytorów Polskich.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najpopularniejsze gatunki marmuru

Najpopularniejsze gatunki marmuru

Autorem artykułu jest Agnieszka Nowacka


Coraz częściej projektanci wnętrz decydują się sięgnac po marmur. I to nie tylko projektując pomieszczenia w klasycznym stylu, ale także tam, gdzie wystrój ma być nowoczesny. W przeciwieństwie na przykład do granitu marmur występuje w ponad 20 gatunkach. Kilka z nich zrobiło prawdziwą furorę i nadaje się praktycznie do kazdego wnętrza.

Oczywiście główna zaletą każdego marmuru jest jego wytrzymałość oraz dekoracyjnośc. Są jednak gatunki uważane za bardziej eleganckie.

Bianco Carrara


We włoskiej Carrarze marmur wydobywa się juz od czasów etruskich. To biały kamień z charakterystycznymi ciemnoszarymi “żyłkami”. Z białego marmuru z Carrary chętnie korzystali renesansowi i barokowi rzeźbiarze - między innymi Michał Anioł. Dzięki delikatnej kolorystyce Bianco Carrara pasuje praktycznie do kazdego wnętrza, choć warto też zauważyć, że właśnie jego wzór najcześciej znajdziemy na plastikowych elemenatach wystroju wnętrz mających udawać marmur.


Rain Forest Green


To nietypowa, zielona odmiana marmuru ( najczęściej w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni) ze złoto - brązowymi, cieńkimi “żyłkami”. Rain Forest ject ceniony głównie ze względu na dużą dekoracyjność. Jako najbardziej wyrazista odmiana marmuru najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach i w dużych pomieszczeniach.

podłoga z marmuru bianco carraca

Botticno


Kilka odmian botticono to najbardziej neutralny i najbardziej eleganckie gatunki marmuru. Rzadko stosuje się je tam, gdzie właściciele posesji chce pokazać, że “go stać” - głwoenie dlatego, że to kamień o bardzo delikatnym wzorze i barwie i nie każdy od razu rozpozna w nim marmur. To jasna, kremowo - beżowa skała z prawie niewidocznymi ciemiejszymi smugami.


Trzy wymienione powyżej gatunki marmuru to prawdziwe hity ostatnich lat. Zdecydowanie spadła popularność marmurów czarnych i czerwonych, dlatego lepiej nie ryzykować wykorzystywana ich w naszym domu, szczególnie czerwonych odmian kamienia, które są aktualnie uważane za przejaw złego smaku.

---

Wybierając gatunek marmuru do zastosowanie w wystroju naszych wnętrz powinnismy kierowac się nie tylko modą, ale też charakterem i stylem w jakim uzrądzone jest pomieszczenie.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ogrodzenie ogrodzeniu nierówne - czyli panele kontra siatka

Autorem artykułu jest Dawid Cybulski


Siatka i panele to dwa rodzaje ogrodzeń, które możemy zamontować stosunkowo szybko i łatwo. Co więcej, są one tańsze niż ogrodzenia murowane czy kute.

Siatka i panele różnią się od siebie w zakresie sposobu montażu i wytrzymałości, no co ma wpływ technologia wykonania i rodzaj zastosowanego drutu – warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Ogrodzenia wykonane z paneli lub siatki są popularne i stanowią dobre rozwiązanie, zwłaszcza na działkach o dużej powierzchni i przy bocznych liniach posesji. Ogrodzenie powinno służyć przez długie lata i być łatwe w konserwacji. Właściwie dobrane, zabezpiecza posesję, harmonijnie współgra z architekturą działki, jest estetyczne i funkcjonalne. Przyjrzyjmy się zatem, jak pod tym względem prezentują się panele i siatka.

Siatka ogrodzeniowa

Najczęściej spotykanym rodzajem ogrodzenia siatkowego jest ogrodzenie plecione, wykonane z drutów, których ogniwa nie są ze sobą połączone na stałe. Siatka tego typu dostępna jest w rolkach, co niestety wpływa na jej jakość – zwinięta siatka może się odkształcać. Montaż plecionki jest czasochłonny i skomplikowany – należy ją rozwinąć i przycinać w miejscach łączenia. Wymagane jest również zastosowanie odkosów przy narożnych słupach, co stanowi dodatkowy koszt. Siatkę należy naciągnąć przy użyciu drutów naciągowych na górze i na dole ogrodzenia. Z tego względu, jej montażu nie da się wykonać samodzielnie. Dodatkowo, ze względu na swoją stosunkowo niewielką sztywność jest podatna na wgniecenia i odkształcenia. Jeśli dzieci urządziły sobie na działce pole do gry w piłkę nożną, a ogrodzenie służy im za bramkę, to siatka może szybko ulec wgnieceniu na skutek uderzeń piłką.

Innym sposobem zabezpieczenia terenu jest zakup siatki zgrzewanej. Jest ona zbudowana ze zgrzanych ze sobą na stałe drutów i posiada zazwyczaj oczka w kształcie kwadratów. Taka konstrukcja siatki zapewnia jej nieco większą sztywność w porównaniu z siatką plecioną i powoduje, że jest ona łatwiejsza w montażu. Nie wymaga naciągania, a do jej zamontowania wystarczy zwykle jedna osoba.

Ogrodzenia siatkowe: plecione i zgrzewane, występują najczęściej w dwóch rodzajach powłok – drut ocynkowany lub powłoka z PCV. Siatka wykonana z drutu ocynkowanego charakteryzuje się większą wytrzymałością. Jej mankamentem jest jednak to, że występuje tylko w kolorze srebrnym. Jeśli chcemy ubarwić nasze ogrodzenie, możemy zabrać się za malowanie lub wybrać siatkę powlekaną PCV. Wykonana jest ona z drutu pokrytego dodatkowo warstwą tworzywa, które może występować w różnych kolorach. Takie ogrodzenie posiada jednak mniejszą odporność na korozję – warstwa drutu jest cieńsza, a PCV ulega kruszeniu w wyniku działania czynników atmosferycznych. Ogrodzenia siatkowe zabezpieczone są tylko przez ocynk galwaniczny, który dodatkowo ulega zniszczeniu w wyniku zgrzewania. Powoduje to zwiększoną podatność na rdzę.

Panele ogrodzeniowe

Panele ogrodzeniowe to uniwersalne ogrodzenie, wykorzystywane do zabezpieczenia zarówno prywatnych posesji, jak i obiektów przemysłowych oraz publicznych. Panele zbudowane są zwykle z drutów stalowych o różnych średnicach (w zależności od wymaganej wytrzymałości), które zgrzewa się ze sobą. Dodatkową wytrzymałość w tego typu ogrodzeniu stanowią przegięcia poziome, których ilość jest uzależniona od wysokości panelu. Druty paneli są mniej elastyczne i zwykle grubsze w porównaniu z drutami wykorzystywanymi w ogrodzeniach siatkowych. Dzięki temu panele są dużo bardziej trwałe i zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa.

Ogrodzenia panelowe kupuje się na sztuki, dopasowując ilość i rozmiary paneli do powierzchni i rodzaju terenu, który chcemy zabezpieczyć. Do paneli dobieramy słupki montażowe, które będą stanowić podstawę konstrukcji naszego ogrodzenia i obejmy montażowe, dzięki którym przymocujemy panele. – Panele to inny rodzaj ogrodzenia niż tradycyjne ogrodzenie kute. Pierwszą różnicę widać już w cenie, gdyż panele są rozwiązaniem tańszym – tłumaczy Marek Malec pracownik firmy produkującej systemy ogrodzeniowe – Ogrodzenie z paneli dobrze wpisuje się w krajobraz otoczenia, nie musi przy tym wyglądać jak ogrodzenie przemysłowe. Dzięki różnorodności kształtów i możliwości malowania paneli poprzez lakierowanie proszkowe w palecie barw RAL, nasze ogrodzenie może przybrać dowolny kolor – dodaje Malec.

Panele ogrodzeniowe, aby dobrze spełniały swą funkcję, powinny posiadać właściwe zabezpieczenia antykorozyjne. W przeciwnym razie, ogrodzenie zamiast prezentować się estetycznie, szybko zacznie szpecić otoczenie. Dobre panele przed korozją chronią 3 rodzaje powłok. Są to zabezpieczenia w postaci ocynku ogniowego lub powłoki wykonanej lakierem proszkowym w palecie RAL, gdzie podkład stanowi ocynk galwaniczny, sam w sobie spełniający funkcje ochronne. Trzecim rodzajem powłoki jest połączenie ocynku ogniowego z malowaniem na dowolną barwę z palety RAL. Zabezpieczenia te zapewniają długotrwałą ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Gwarancji na nasze panele udzielamy na okres do 7 lat – wyjaśnia Marek Malec.

Panele kontra siatka - podsumowanie

Największą uniwersalnością spośród opisanych powyżej rodzajów zabezpieczeń charakteryzują się panele ogrodzeniowe. Wizualnie prezentują się one dużo lepiej niż zwykła siatka pleciona, która jest najtańsza, ale i najmniej wytrzymała – można ją szybko przeciąć nożycami do cięcia drutu. Z kolei siatka zgrzewana może służyć zabezpieczeniu terenu i jednocześnie pełnić funkcje ozdobne, ale ustępuje panelom pod względem wytrzymałości. W tym aspekcie panele są bezkonkurencyjne, charakteryzuje je również duża sztywność, która przekłada się na odporność na wygięcia. Panele zapewniają najtrwalsze zabezpieczenie terenu i wysoką odporność na korozję. Ich przewagą jest też szybkość i prostota montażu oraz szeroka gama kolorystyczna. Paneli nie trzeba malować, żeby uzyskać trwały kolor ogrodzenia. Jeśli zależy nam na połączeniu estetyki z solidnością, dobrym wyborem wydają się właśnie panele ogrodzeniowe.

---

Marek Malec jest pracownikiem firmy Tabal - jednego z największych producentów ogrodzeń w Polsce.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wiosna podbudowuje do budowy.

Wiosna podbudowuje do budowy.

Autorem artykułu jest Agnieszka Szynal-Tuleja


Wraz z przyjściem wiosny budzimy się do życia, integralnie z przyrodą. Osoby mieszkające we własnych domach odświeżają wnętrza, oczyszczają teren wokół swojej posesji, a ci, którzy przez sezon zimowy planowali budowę swojego wymarzonego budynku, wraz z nadejściem wiosennego powiewu, zabierają się do upragnionej pracy.

By jednak efekty były zauważalne, nie wystarczą plany, marzenia, a nawet chęci, jeśli nie zaopatrzymy się w odpowiednie materiały budowlane.

Mamy działkę, wszelkie formalności są za nami, ekipa budowlana gotowa do działania, czas zatem rozglądnąć się za właściwymi materiałami, od których zależeć będzie solidność naszego przyszłego domu. Nie może być to pochopna decyzja, więc opcja z tzw. pierwszym lepszym materiałem z pewnością się nie sprawdzi.

Dawniej przy wznoszeniu ścian bazowano na kamieniu, drewnie, glinie, później cegle, dziś materiały budowlane to dość szeroki temat, składają się na nie nie tylko elementy budowlane, czyli pustaki, ale i farby, lakiery, gładzie, gipsy, systemy rynnowe, elementy drogowe i chodnikowe. Jak to wszystko ogarnąć? W bardzo prosty sposób, dziś w dobie XXI w., możesz bez wysiłku zaoszczędzić czas, odwiedzając internetowe sklepy budowlane, a jak wiadomo wszystkim, którzy są na etapie budowy, czasu wciąż brakuje.

Dziś rynek oferuje pełny asortyment niezbędnych elementów budowlanych. Proponuje nam pustaki i bloczki betonowe. Czym się od siebie różnią? Bloczki nie posiadają drążeń. Pustaki służą głównie do wznoszenia ścian budynków, najczęściej jednowarstwowych, trójwarstwowych, oraz tzw. ścian nośnych, a nierzadko też ścianek działowych. Ich zaletą jest różnorodność rozmiarów, poza tym są większe od cegieł i bloczków, co znacznie skraca czas budowy. Ponadto są wysoce wytrzymałe, mają dobre właściwości termoizolacyjne i termo kumulacyjne, charakteryzują się znakomitą izolacyjnością akustyczną, ognioodporne, paro przepuszczalne, nienasiąkliwe, odporne na działanie pleśni i grzybów. Nie bez powodu są powszechnie stosowanym materiałem.

W budownictwie coraz powszechniejsza staje się rezygnacja z fundamentów wylewanych z masy betonowej, na rzecz betonowych bloczków fundamentowych, co oczywiście jest zrozumiałe, dziś wszystko zmierza ku uproszczeniu pracy, i słusznie. Z pewnością wiele osób zna z własnego doświadczenia, lub z opowieści, takie sytuacje, jak uciążliwe dowożenie betonu na plac budowy, rozlewanie się betonu na boki, jego skuwanie, nierzadko kończące się uszkodzeniem folii izolującej beton od podłoża, wymagającym kosztownej i czasochłonnej wymiany. Bloczki skracają czas budowy, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni czasem jego schnięcia, są najlepszym rozwiązaniem, atrakcyjnym cenowo, wygodnym, ułatwiającym pracę. Co ważne są bardzo odpornym, wytrzymałym, materiałem.

Mając do dyspozycji tego typu materiały budowlane, możemy sięgać myślami w przyszłość i to w szybkim tempie, dlatego możemy zacząć rozglądać się za elementami drogowymi, chodnikowymi, które atrakcyjnie wypełnią przestrzeń wokół domu, farbami, które pokolorują wnętrza, czy systemami rynnowymi, które zabezpieczą nasz dom.

---

http://www.ezelazny.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Hałas w mieszkaniu w Ustawie deweloperskiej

Hałas w mieszkaniu w Ustawie deweloperskiej

Autorem artykułu jest Witold Zółkowski


Wejście w życie Ustawy deweloperskiej pozwoli łatwiej wyegzekwować naprawę usterek w zakupionej nieruchomości. Przed odbiorem budynku mogą być podstawą do rozwiązania umowy. Najlepiej zlecić wykonanie pomiarów izolacyjności akustycznej ścian. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek.

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.) poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, a także zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach. W budynkach tych, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, a także elementy budowlane powinny mieć izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych dla: ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych, drzwi i okien wewnętrznych oraz od dźwięków powietrznych i uderzeniowych dla stropów. Dopuszczalne poziomy dźwięku w mieszkaniu określa norma PN-87/B-02151/02.

Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego. Jeśli jednak ściany lub stropy są o niedostatecznej izolacyjności akustycznej, wtedy mieszkańcy skarżą się na hałas przenikający przez te przegrody działowe między mieszkaniami. Jaka są tego przyczyny? Jedną z nich jest źle zaprojektowany budynek, a drugą – zastosowane materiały budowlane są o niskiej izolacyjności akustycznej właściwej. Izolacyjności przegród budowlanych można ocenić na podstawie projektu budowlanego. Określenie dokładnych wartości wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej wymaga przeprowadzenia pomiarów w mieszkaniu. Jeżeli wykażemy, stosując jedną z tych metod, że jakaś przegroda nie spełnia wymagań normowych, to należy podjąć działania poprawy ich izolacyjności akustycznej. Zwykle z taką sytuacją mamy do czynienia z nowymi mieszkaniami. Deweloperzy powszechnie minimalizują koszty budynków i stosują tanie materiały budowlane, które nie spełniają wymagań akustycznych. Dlatego słyszymy sąsiadów nawet wtedy, gdy zachowują się niezbyt głośno. Co w takich przypadkach należy uczynić? W istniejących mieszkaniach najlepiej wykonać badanie izolacyjności akustycznej ścian i stropów na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek.

Oddzielny przypadek stanowią mieszkania nabywane po wejściu Ustawy z dnia 16 września 2011 r o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 Nr 232 poz. 1377). Wg niej „Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej (Art. 29) jeżeli informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej”. W prospekcie informacyjnym wymieniony jest projekt budowlany. Na podstawie projektu można ocenić izolacyjności akustyczne przegród budowlanych w mieszkaniu. Jeśli budynek lub przegrody budowlane w mieszkaniu są zaprojektowane (lub wykonane) niezgodnie polskimi normami, wtedy nie spełniają standardów akustycznych. Słyszymy sąsiadów lub hałas z łazienki. Zatem ocena projektu budowlanego stanowi podstawę do rozwiązania umowy kupna mieszkania.

---

www.halas-tempus.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rekuperator - świeże powietrze w domu

Rekuperator - świeże powietrze w domu

Autorem artykułu jest Szymon Sierszulski


Czy można je mieć nie otwierając okien i nie wietrząc codziennie – przez cały rok – mieszkania? Można i to nawet bez strat ciepła zimą. Wystarczy zamontować rekuperator, urządzenie, które pozwala na odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej.

Rekuperator czyli centrala wentylacyjna jest sercem całego systemu wentylacji mechanicznej. Jego rolą jest nadmuch świeżego powietrza - za pomocą wentylatorów - do budynku oraz wyciąg zużytego powietrza na zewnątrz. Pozwala też, co jest bardzo ważne, na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Możliwe jest to dzięki wymiennikowi ciepła. Współczesne rekuperatory pozwalają na odzysk od 50 do 90 procent ciepła.

Podczas instalacji wentylacji często konieczne jest wykonanie przewiertów w stropie techniką wiercenia diamentowego.Dotychczas najczęściej stosowaną metodą wentylacji w domach i najprostszą, jest wentylacja naturalna, zwana grawitacyjną. Działa ona na podstawie różnicy temperatur powietrza w mieszkaniu i na zewnątrz. Sprawdza się jednak tylko zimą, gdy te różnice są największe – usuwając, niestety, przy okazji duże ilości ciepłego powietrza z domu. Latem, gdy jest ciepło, wentylacja ta praktycznie nie działa. Nowe, energooszczędne budynki, są bardzo szczelne, a tym samym przepuszczają mało powietrza. Efektem tego są skargi mieszkańców na złe samopoczucie. Ratują się wówczas otwieraniem okien, co powoduje z kolei, że budownictwo z założenia energooszczędne, w praktyce takim nie jest.

O wiele lepszym pomysłem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działa ona niezależnie od pory roku, a dzięki rekuperatorowi możliwe jest odzyskanie dużej części ciepła traconego w procesie wentylacji. Jest to o tyle ważne, że w dzisiejszych, dobrze ocieplonych budynkach, przez wentylację grawitacyjną ucieka zimą dużo ciepła.

Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnychW wentylacji mechanicznej świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz, następnie zostaje przefiltrowane z nieczystości (a nawet pyłków), ogrzane w wymienniku ciepła i rozprowadzone kanałami do pomieszczeń mieszkalnych, np. do pokoju dziennego, sypialni, gabinetu, itp. Zużyte powietrze jest natomiast wyciągane z pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia, czy łazienka, dalej jest również filtrowane, a po przejściu przez wymiennik ciepła oddaje swoje ciepło powietrzu świeżemu, po czym jest usuwane za zewnątrz budynku. Z jednej strony mamy więc zapewnioną stałą równomierną wentylację w całym mieszkaniu, a z drugiej zyski z odzyskanego ciepła.

---

REKU Szymon Sierszulski - wentylacje z odzyskiem ciepła

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-04-18

Ościeżnice regulowane i stałe. Jakie są różnice

Ościeżnice regulowane i stałe. Jakie są różnice?

Autorem artykułu jest Anna Orłowska


Przy wyborze drzwi do domu, zawsze trzeba dokupić też szereg różnego rodzaju innych produktów; będą to nie tylko klamki i progi, ale też niezbędna jest właściwa framuga czyli ościeżnica. W tym przypadku chodzi o taką konstrukcje, która będzie obejmowała drzwi i pozwalała na ich otwieranie i zamykanie.

ościeżniceDo dyspozycji mamy szereg różnego rodzaju rozwiązań w tej dziedzinie, zarówno jeśli chodzi o ich wygląd, jak i o to, jak są one zbudowane czyli jaka jest ich konstrukcja. Choć na rynku znaleźć można również ościeżnice na zamówienie to zwykle wystarczającym jest, by nasze poszukiwania skupiły się na dwóch typach – będą to ościeżnice regulowane oraz stałe, czyli nieregulowane. Czym się one dokładnie różnią i jaką powinniśmy wybrać do naszego domu?

W przypadku ościeżnic stałych, nie jest możliwa ich regulacja, mają one określone wymiary oraz trzeba zawsze dobierać je do tego, jaka jest grubość muru w miejscu, w którym mają być zastosowane drzwi. Przy zakupie musimy więc kierować się dokładnymi danymi i nie ma tu miejsca na żadne pomyłki!
Jeśli chodzi o ościeżnice regulowane, to sprawa jest tutaj łatwiejsza, ponieważ mają one możliwość dopasowania swojej szerokości do grubości muru, wystarczy je tylko delikatnie rozsunąć i będzie można dzięki temu idealnie je dopasować. To bardzo wygodne rozwiązanie, trzeba przy tym oczywiście pamiętać, że ościeżnica regulowana też ma swój własny zakres regulacji, na przykład od 6 do 8 centymetrów, dlatego też trzeba zmierzyć grubość muru przed udaniem się do sklepu i wybraniem właściwej. Koszty ościeżnic regulowanych jest przy tym zazwyczaj większy od tych stałych, ale warto je kupić, ponieważ można je perfekcyjnie dopasować do ścian.
Na koniec nie wolno nam zapomnieć o tym, że należy wybrać albo lewą, albo prawą ościeżnicę a tym samym ustalamy na którą stronę będą otwierały się nasze drzwi.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-04-05

budowa domu od czego zacząć

Od czego zacząć budowę domu

Autorem artykułu jest Marek Nowak


Wszelkie prace budowlane charakteryzują się pewną specyfiką i mogą być problematyczne dla przeciętnego Kowalskiego, nawet jeżeli nie wykonuje ich osobiście, a jedynie zleca profesjonalnej firmie. Zarówno budowa domu, jak i remont to duże wydarzenie w życiu każdego człowieka.

Często przygotowujemy się do nich przez dłuższy czas. Normą jest, że budowa domu pochłania oszczędności życia, a często wymaga zaciągnięcia dużego kredytu na wiele lat.

Nie mniej problemów sprawia każdy, nawet najmniejszy remont – wymaga zmiany naszego codziennego rytmu życia. Rozpoczynając budowę domu, musimy liczyć się z tym, że po drodze czekają nas liczne niespodzianki – niestety nie zawsze przyjemne. Jeśli uporamy się już załatwieniem wszystkich wymaganych formalności, przyjdzie nam zmierzyć się z wyborem właściwej ekipy budowlanej oraz z zakupem odpowiednich materiałów. Musimy także przygotować się, że nawet mimo najlepszego planu nie wszystko zawsze pójdzie po naszej myśli.

Co zmieni nam pogoda

Prozaicznym przykładem jest chociażby pogoda – często ulewne deszcze skutecznie potrafią opóźnić rozpoczęcie lub kontynuację prac. Nie jest również tajemnicą, że – mimo najbardziej drobiazgowej selekcji – możemy na swojej drodze spotkać fachowca – partacza, który również może zakłócić prawidłowy przebieg zadania. W takich i podobnych przypadkach należy przede wszystkim zachować zimną krew i nie dać się ponieść emocjom. W końcu tyle ludzi przeszło przez proces budowy domu – nam też się uda!Także remont nie należy do ulubionych prac. Nieważne, czy mamy do czynienia z generalnym czy jedynie częściowym remontem – prawie zawsze oznacza to pewne niedogodności, stres i napięcie. Negatywne postrzeganie tego rodzaju prac może ulec jednak zmianie, jeżeli podejdziemy do problemu na chłodno. Odłóżmy na bok emocje i spójrzmy na kwestię remontu zadaniowo.

Jak się do tego zabrać

Wynotujmy, co musimy zrobić, wybierzmy materiały i ekipę, zaplanujmy wstępny harmonogram prac. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego chaosu i braku komunikacji. Zlecając budowę domu czy remont profesjonalnym firmom budowlanym pamiętajmy, że dobrze jest być w stałym kontakcie z fachowcami. Sytuacja, w której nie interesujemy się naszą inwestycją jest być może dla niektórych osób najwygodniejszym rozwiązaniem, z pewnością jednak nie służy naszym interesom. Dla własnego spokoju warto chociaż od czasu do czasu zaglądnąć na „plac boju” i osobiście ocenić jak posuwają się prace.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-03-29

OŚWIETLENIE ŁAZIENKOWE

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie łazienkowe?

Autorem artykułu jest Joy of Comunism


Lokalizacja, moc czy estetyka to czynniki, które mają decydujące znaczenie przy wyborze lam do łazienki. Jest też jeszcze bezpieczeństwo. Aby spełniało swoją funkcję, oświetlenie łazienkowe musi być dobrane szczególnie ostrożnie.

Dla osoby niezorientowanej w temacie oświetlenie łazienkowe to po prostu kilka lampek umieszczonych w tym czy tamtym miejscu. Tyle tylko, że właśnie rodzaj tych lampek oraz ich rozmieszczenie ma decydujące znaczenie dla komfortu użytkowania łazienki. Nie jest też wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki?

Gdzie będą umieszczone lampki

Podstawowym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy wybierający oświetlenie łazienkowe jest to dotyczące ich umieszczenia. Czym innym bowiem są lampki na lub w suficie, a czym innym te podwieszone na lustrze.

Warto się więc zastanowić, co ma być głównym źródłem światła. Czy w suficie sprawdzi się jedna lampa, czy lepiej postawić na rozmieszczone równomiernie świetlówki? A lampka na lustrem? Czy ma być mocna czy wystarczy taka nieco słabsza? To bardzo ważne kwestie, które należy rozważyć, gdy montuje się oświetlenie łazienkowe.

Jaką mają mieć moc

Osobną kwestią jest moc lampek. W dużej mierze wynika ona z przyjętych wcześniej założeń. Kilka jarzeniówek w suficie będzie pojedynczo znacznie słabszych niż jedna duża lampa. Podobnie, w przypadku oświetlenia nad lustrem wybór jednej opcji pociągnie za sobą taką moc, a wybór drugiej – inną.

Należy przy tym pamiętać, że moc oświetlenia łazienkowego przekłada się bezpośrednio na rachunki za energię elektryczną. Trzeba przyjąć do wiadomość, że za duża liczba lamp lub za duża ich moc oznaczać będą duże koszta.

Czy mają odpowiednie zabezpieczenia

Dobrze jest też rozważyć inną kwestię. Chodzi o zabezpieczenia. Łazienka jest specyficznym miejscem. Bardzo często jej użytkownicy mają mokre lub wilgotne dłonie. W zetknięciu z prądem elektrycznym może być więc groźnie.

Kiedyś przełączniki montowano za specjalną gumą. Dzisiaj oświetlenie łazienkowe jest znacznie estetyczniejsze, co jednak może odbijać się także na bezpieczeństwie. Należy więc koniecznie wziąć je pod uwagę. W przeciwnym razie może dojść do groźnego wypadku, którego efektem będzie – w najgorszym, ale możliwym scenariuszu – śmierć.

Jaka jest ich estetyka

Na koniec dobrze jest zastanowić się nad estetyką, w jakiej wykonywane jest oświetlenie łazienkowe. Chodzi nie tylko o to, jak będą wyglądały poszczególne lampki, ale także o to, jakie światło będą dawały.

Może się więc okazać, że korzystnym rozwiązaniem będzie umieszczenie lampek koloru czerwonego lub niebieskiego. Albo przeciwnie, montaż oświetlenia maksymalnie neutralnego. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzono daną łazienkę. Oświetlenie łazienkowe powinno być do niego dopasowane.

---

stylowe oświetlenie łazienkowe - nowoczesne i klasyczne

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-03-22

JAK WYMIENIĆ KRAN

Żeby wymienić kran musimy zakręcić wodę .Następnie nawijamy pakuły na gwint w taki sposób by pakuły pokryły całą powierzchnię gwintu ale nie za grubo , następnie wykręcamy stary kran i montujemy nowy . Jeśli jest to kran z uszczelkami to jest łatwiej.Postępując jak wyżej tylko bez pakuł .

2012-03-09

SUFITY PODWIESZANE

Są różne systemy na sufity sufit podwieszany z płyt G/K ,lub z kasetonów .Do mieszkań można stosować te systemy ale moim zdaniem sufit z płyt G/K jest najlepszym rozwiązaniem ,ponieważ można zrobić ciekawy suit jeśli opuszcza się go dużo. Na Przykład można po środku zrobić wyżej niż po bokach a pomiędzy jednym a drugim poziomem oświetlenie lub inaczej to zależy od naszej wyobrazi.W kwadrat ,prostokąt cz w trapez a nawet w trójkąty .Zawsze trzeba zaplanować nasz sufit jak ma wyglądać .Te opcje są droższe niż na prosto ale efekty mogą być niesamowite i możemy włożyć węża trzy kolorowego i od naszego nastroju zmieniać na dany kolor. Założenie takiego sufitu potrzebne są dwie osoby do pracy przy suficie . Najpierw wyznaczamy na ścianie nasz sufit dokąd ma sięgać.Po wyznaczeniu przykręcamy U 22x22x22mm jest to profil przyścienny,w około pomieszczenia na poziomie wyznaczonego punktu wysokości pomieszczenia dodając 1,2mm grubości płyty G/K.Następnie na suficie wyznaczamy punkty co 80cm szerokości pokoju od ściany do przeciwnej ściany co 80cm,a porem powtarzamy tę czynność co 120cm do równoległej ściany (tak by powstały wieszaki w prostokącie 120x80cm.W taki sposób mamy szachownicę zaznaczoną na starym suicie.W punktach naszych zaznaczonych wiercimy otwory na kołki rozporowe -nie używać kołków do szybkiego montażu bo potrafią puścić ,najlepsze na wkręty fi 8x55mm druty z oczkami wyginamy pod kontem 45stopni przy oczku .Przykręcamy z podkładkami by cała powierzchnia podkładki zakryła oczko wieszaka.Długość drutu z wieszakiem musi być taka żeby wieszak był na poziomie wyznaczonego punktu lub dłuższe o parę cm.Następnie bierzemy profil CD sufitowy i kładziemy nad profil U co jest przykręcony do ściany co 120cm tam gdzie są wieszaki.Następnie wieszaki zapinamy w profil CD .Tak aż do końca ściany ,następie profile CD w drugą stronę tak by powstała szachownica wkładamy w profil U co 60cm i tak aż do końca ściany.Po położeniu zapinamy zapinkami w tym miejscu co się krzyżują profile i poziomujemy cały sufit w pomieszczeniu.Po zakończeniu zrobienia konstrukcji na sufit przykręcamy płyty do profili za pomocą wkrętów do metalu w systemie stelaża .Zaczynamy od rogu ściany w taki sposób by stelaż ciągły jego środek kończyła się płyta po szerokości płyty płyta ma 1,20x2,40cm lub wyższe ,to zależy od nas bo są też 2m płyty G/K .Na łączeniu płyty tam pomiędzy stelażami co 60cm wkładamy profil i przykręcamy do płyty mocując do profili specjalnymi wieszakami krzyżowymi i tak dalej aż do końca sufitu.Drugi żąd zaczynamy w drugą stronę ,w taki sposób by łączenie płyt mijały się itak do końca.Szpachlujemy łączenia płyt gipsem szpachlowym i wtapiamy specjalną taśmę do łączenia płyt gipsowych i jeszcze raz naciągamy gipsem za pomocą pacy .Po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym 120lub100mm grubość papieru. Malujemy podkładem i wyłapujemy rysy powstałe przy szlifowaniu .Po wyschnięciu szlifujemy lekko te miejsca co je poprawialiśmy i gotowe.

ŚCIANKI DZIAŁOWE LEKKIE

Ścianki lekkie są to ścianki z elemętów takich jak: ma konstrukcji metalowej lub drewnianej.Obłożone płytą G/K (płyta gipsowo -kartonowa)lub OSB . Jak wykonać ściankę g/k: Potrzebne będą profile U 75 są do 4mb - 2szt.CD 75 długość w zależności od wysokości pomieszczenia od 2mb do 3mb.Obliczenie ile będzie potrzebnych CD to zależy od długości ścianki a liczy się tak ,pomiędzy jednym proilem a drugim nie może być większa niż 60cm .Stosuje się co 40cm lub co 60cm zależy jaki ciężar będzie dzwigać ścianka .Tu trzeba zastanowić się czy będą wisiały jakieś szafki jeśli tak to trzeba wykonać dodatkowy ruszt poziomy na wysokości wieszaków i dodać kantówkę w środek profila poziomego i wtedy co 40 cm pionowe profile ,jest wtedy stabilna ścianka (wyprubowałem tą zasadę ) .Jeśli mają dyć drzwi to profil tam gdzie mają być drzwi musi być wzmocniony od sufitu do podłogi z dwuch stron drzwi.Profil U mocujemy do podłogi za pomocą kołkami do betonu 8x45mm a do podłogi drewniane mocujemy za pomocą wkrętów do drzewanp. 3,5x35mm ,następnie profil CD do ściany musi być krutszy o 0,50mm ,by pomiędzy profilem a sufitem była przerwa mocujemy kołkami 8x45mm w pionie . Profil U nakładamy na profil CD na góże pzy suficie adrugim profilem przytrzymujemy profil U ,dosufitu mocujemy za pomocą kołków lub wkrętów zależy z czego jest zrobiony sufit.Po zamontowaniu profili U i CD skrainych przystępujemy do montowania drzwi jeśli mają być. Awięc zmocnione profile U do ościeżnicy mocujemy do podłogi za pomocą kołków lub wkrętów zależy od podłoża więc kątownik mocujemy do podłogi i do sufitu ,a do profilu U za pomocą śrub fi 8mm .Po zamontowaniu odmieżamy drzwi z futryną + dwie grubości płyty G/K i montujemy drugi profil zmocniony od podłogi do sufitu. Jeśli drzwi mają być przy ścianie to wtedy mocujemy najpieru do ściany za pomocą kotew do montażu drzwi . A następnie proil wzmocn0ony z płytą G/K na szerokości ścianki. Nsstępnie profile pionowe co 40cmm lub max. 60cm. Po położeniu wszystkich profili ,możemy dać węłnę mineralną pomiędzy proilę na wygłuszenie.Jeśli na tej ściance ma być gniazdka lub przełącznik światła to od strony tan gdzie mają być gniazdka zakrywamy płytami G/K .mocujemy wkrętami czarnymi przystosowanymi do płyt 35x3,5mm co 25-30cm.Gdy zamontujemy z jednej strony płyty G/K,to wtedy "elektryk "położy przewody i je połączy ,dopiero wtedy możemy zakryć ściankę z drugiej strony płytani G/K.Na łączeniach nakładamy gips szpachlowy przystosowany do G/K i taśmę do spoin G/K i jeszcz raz nakładamy za pomocą packi gips ,w taki sposób mamy dobrze wtopioną taśmę . Po naciągnieniu wszystkich połączeń i w rogach (taśmę nakładamy odrazu na ścianę czy na sufit wtaki sposób że połowa taśmy na ściankę a druga na suficie czy ścianie ).Po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym o grubości żiarna 100/120mm ,po przeszlifowaniu gipsu oczyszczamy gips z resztek pyłu ktury powstał gdy szlifowaliśmy gips -najlepiej szczotką .Następnie nakładamy jeszcze raz gips ,po wyschnęciu szlifujemy,zamiatamy i całą ściankę malujemy na biało farbą emulsyjną rozcięczoną wodą 1/2 (pół na pół)są specjalne farby gruntujące co zalecam . Po wyschnięciu farby wyłapujemy rysy na gipsie nakładając gips szpachelką ze stali nierdzewnej niewielką ilość gipsu .Po wyłapaniu i przeszlifowaniu i zagruntowaniu tych miejsc mamy ściankę gotową do pomalowania .

2012-02-28

BUDOWA DOMU POD KKUCZ

Budowa domów pod klucz

Autorem artykułu jest Sebastian Miśniakiewicz


Wiele osób jest zainteresowanych posiadaniem własnego domu. jednak jak słyszą od znajomych, którzy budowali dom systemem gospodarczym, przez co musieli przechodzić, często rezygnują z marzeń. A to błąd - wystarczy powierzyć budowę domu firmie - najlepiej w ten sposób, aby na budowie pojawić się ... aby odebrać klucze. Takie rozwiązanie jest znane pod pojęciembudowa domów pod klucz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu, z racji pełnionych obowiązków służbowych - a z drugiej strony stać ich na zapłacenie za te czynności firmom specjalizującym się w tego typu usługach. Osoby wybierają takie rozwiązanie, gdy nie są w stanie być na budowie czasem i kilka godzin dziennie, aby podejmować decyzje, związane z budową, wykańczaniem, dobieraniem np. rodzaju styropianu, sposobu położenia kabli elektrycznych itp.
Budowa domu pod klucz polega na tym, że umawiamy się, że firma budowlana zajmie się budową naszego domu, według oczywiście przedłożonego przez nas projektu i w oparciu o wskazówki z naszej strony, od poziomu fundamentów, po przez stan surowy otwarty, zamknięty, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki ... kończąc na pracach związanych z malowaniem, kładzeniem płytek itp. Inaczej mówiąc umawiamy się, że firma, którą wynajmujemy, postawi nam dom w stanie nadającym się do wprowadzenia - z kompletnymi instalacjami, z pomalowanymi pomieszczeniami, z płytkami w łazience i parkietami na podłogach itp.
Owszem, koszty związane z budową domu pod klucz są wyższe z reguły o 20-30% niż w przypadku budynku budowanego samodzielnie. Jednak już wiele tysięcy lat temu ludzie zauważyli, że zdecydowanie bardziej opłaca się wyspecjalizować w jednej dziedzinie i czerpać z tego tytułu profity, płacąc za inne usługi środkami uzyskiwanymi ze sprzedaży wytworzonych przez siebie dóbr czy usług - niż tracić ten czas na "uczenie się" nowych umiejętności. Można nauczyć się kładzenia płytek czy świadczenia usług budowlanych - jednak bardzo często zajmie to tyle czasu, że okaże się, że "gra była niewarta świeczki".
Poza tym - budowa domu to bardziej skomplikowana czynność niż np. malowanie pokoju pędzlem... --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ŚCIANY

Korzyści stosowania systemu Xella 20cm

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski


Coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w domkach jednorodzinnych, więc nic dziwnego, że systemy budowlane, takie jak Xella 20cm, zaczynają dominować na rynku. Połączenie bloczków Ytong z blokami SILKA pozwala nie tylko szybko i w miarę tanio zrealizować projekt domku jednorodzinnego, ale także...

zoptymalizować parametry zarówno ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych. W systemie Xella 20cm ściany zewnętrzne budowane są z bloczków Ytong, które mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne; ściany wewnętrzne zaś z bloków SILKA - wytrzymałych i zapewniających izolację akustyczną.

W rezultacie, stosując taki hybrydowy system można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, nie rezygnując jednocześnie z doskonałych parametrów domu ani jego wyglądu. System Xella 20cm pozwala postawić 150m2 ścian w 2,5 tygodnia, czyli czterokrotnie szybciej, niż przy wykorzystywaniu tradycyjnych metod, co oznacza także niższe koszty robocizny. Stosując bloczki Silka E, posiadające wewnętrzne kanały do prowadzenia wiązek instalacji elektrycznej, możemy zapomnieć o bruzdowaniu ścian, a unikatowe właściwości bloczków Ytong pozwalają używać o wiele mniej zaprawy niż przy tradycyjnych materiałach budowlanych. W rezultacie koszty budowy, gdy zastosujemy system Xella 20cm mogą spaść nawet o 20%.

Projekt domku jednorodzinnego realizowany w systemie Xella 20cm gwarantuje nam, że nasze nowe mieszkanie będzie nie tylko trwałe, w przystępnej cenie i ładne ale także bezpieczne. Zarówno bloczki Ytong jak i SILKA są produkowane z naturalnych składników – wody, wapna i piasku i charakteryzują się o wiele niższą promieniotwórczością niż inne typy cegieł. Dodatkowo ich technologia produkcji pozwala uzyskać bardzo dokładną wysokość wymiarów, co ułatwia prace murarskie i zapobiega sytuacjom, w których mimo wysiłków ekipy ściany nie chcą trzymać pionu. Także wykończenie ścian, czyli fugowanie, malowanie czy tynkowanie jest o wiele łatwiejsze. Gładka powierzchnia bloczków i mała ilość potrzebnej zaprawy przekładają się na gładką ścianę, której nie trzeba “wyrównywać” tynkiem, co skraca czas trwania i obniża koszty prac wykończeniowych. Na ścianę zbudowaną z bloków SILKA można nakładać tynki o grubości zaledwie 1-3mm. Nie można też zapominać o tym, że stosując system Xella 20cm możemy zaoszczędzić dobrych kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni, gdyż ściany zewnętrzne mogą być cieńsze dzięki właściwościom termoizolacyjnym bloczków Ytong, a wewnętrzne dzięki wytrzymałości SILKI.

Zainteresowanym opisanym wyżej systemem można polecić stronę http://www.xella20cm.pl na której znajdą pomoc w wyborze najlepszego materiału.

---

Bartosz Chmielewski, jeden z autorów serwisu artykuly.com.pl, katalogu darmowych artykułów do przedruku.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2012-02-25

BUDOWA DOMÓW-PORADY

Budowa domu jest to inwestycja na całe życie .Więc budowa powinna być oparta i przestrzegania zgodnie z technologią budowlaną i zgodnie z planami domu .Niekiedy firmy ograniczają się do budowy tanim kosztem i po kilku latach są tego skutki :np.pęknięcia ścian ugięcia się stropu itp.Budowę musi kontrolować inspektor nadzoru budowlanego ,który podpisał umowę na kontrolowaniu budowy. Jest zobowiązany do przestrzegania zasad i zgodności planów domu oraz z technologią budowlaną. Budowa domu zaczyna się od ław -gzie odstępują od ław mówiąc że teraz buduje się bez ław .W Taki sposób na początku jest dobrze a po kilku latach zaczyna się dziać z domem coś?.A wszystko dlatego że niema ław ,dom bez ław osiada przez cały czas .Zmiana klimatu i zamarzanie ziemi jest nawet do 100cm a fundamenty są na 80cm,więc budynek chodzi a jego ciężar wpływa na rozpiętość nacisku na podłoże jest bardzo pionowa .Aprzy ławach rozpiętość nacisku jest rozłożona bardzo szeroko ,i wtedy budynek osiądzie tylko trochę i równo miernie ,bo nacisk na podłoże ławy o szerokości 45-50cm na to dopiero po środku fundament 25cm .Przy pojedynczej warstwie,to wygląda tak że jak narysujemy prostokąt i na zewnątrz narysujemy trójkąt w taki sposób że prostokąt będzie w środku trójkąta to wtedy zobaczymy jak działają ławy a jak narysujemy fundament np. prostokąt do gurt .Będziemy mogli porównać nacisk ławy i fundamentu na podłoże. Po drugie podczas zalewania stropu też szuka się oszczędności np.na zbrojeniu -grubość oraz sztuk a nawet ilości strzemion czek.To wszystko wpływa na strop , a na wieniec też musi być przestrzegane . Różne szuka się oszczędności w budowie ,tylko zapomina się że to kiedyś wpłynie na jakość budynku .Architekt poto rysuje plany dokładnie żeby przestrzegać normą i zasadą budowlaną.Niestety oszczędności na budowie każdy chce by wybudować tanio i dobrze,nieda się tak .Jak za oszczędzimy na fachowcach to oni na materiale i jakości usług.Radzę aby mieć kilka ofert wyceny domu z jego etapami prac.

2012-02-24

PODDASZE-JAK WYREMONTOWAĆ

Przed remontem nasze mieszkania oraz poddasza wyglądają okropnie ,chcąc zrobić remont w naszym domu musimy przygotować się na duży bałagan ,ale z głową .Tak wygląda remont z jednego domów z lat 50.Na początku zostały

zdjęte posadzki bo stara była popękana i ruchoma .
Potem zdjęte sufity ,bo wysokość połowy domu miała dwa metry więc przy wymianie okien balkonowych taka potrzeba buła ,bo niemieściły się . I zaczoł się remont poważny .Została wymieniona instalacjia elektryczna ,bo okazało się że stara jest aluminiowa. Została położona miedziana o przekroju 3x1,5 na oświetlenie tan gdzie ma być pojedyńcze oprawki tam gdzie dwie jest 4x1,5 .Wpokojach tam gdzie jest żyrandol zastosowano z wieloma oprawkami też 4x1,5
.Została wymieniona cała instalacjia centralnego ogrzewania w systemie z rozdzielaczem.Potych pracach nadszedł czas naocieplenie dachu , podniesienie sufitu na korytażu do 2,45m a w kuchni po skosie .W kuchni położono glazurę czarną a tetakotę białą,ściany pomalowane zostały na " bordowo" a suit jaśniutki niebieski wpadający w bieły .Łazienka i pokuj po tejstronie też jest po skosie .W łazience zostało zamienione właz na okno dachowo włazowe ,dzięki temu łazienka dostała dodatkowe światło dzienne.Zostały uzupełnione tynki pod sufitem ,wszystkie ściany zostały wyrównane gipsem. W łazience położono glazure dwa kolory na przeciwnych ścianach w kolaże jasnym i brązowym,Na podłogę ciemne płytki z podestem .Wpodeście została wtopiony duł prysznic narożny lecz odwrucony od rogu.

2012-02-22

PODŁOGI

Na podłogi są różne materiały w zależności co kto lubi : Zaczynając od wykładzin dywanowych ,jest doży wybór kolory styczny ,we wzory ,dla najmłodszych mogą to być wzór z ulicami , położenie takich wykładzin jest prosta i mało praco chłonne.Wystarczy że położy się dwoma bokami do ściany a dwa boki przycinamy i mamy położoną wykładzinę. Jeżeli łączymy dwie wykładziny w tym samym pomieszczeniu to musimy je położyć włosem to znaczy każda wykładzina włos leży w jedną stronę . Na podłogę można położyć panele ,jest wiele rodzajów paneli .Najczęściej są stosowane panele na zatrzask można je składać wiele razy .Położenie panel podłogowych jest to czynność do której musimy użyć piły elektrycznej tak zwanej wyrzynarki lub piły stołowej małej .Na początek trzeba zdjąć wszystkie listwy przy podłogowe ,oczyścić podłogę. Kładziemy maty pod panele tylko jeden rząd tam gdzie będziemy kładli panele .Pierwsze płaty panel musimy odciąć pióro ,żeby dolegało bliżej ściany .Kładziemy pierwszy rząd ,od ścian musi pozostać luz z każdej strony po 0,50 mm.Do Tego służą kliny które można dostać w sklepie z panelami +do tego jest blacha w literę ,z, .Drugi żąda zaczynamy od połówki panela ,by łączenia były na przemian .Łączymy po całej długości,a potem zapinamy z pierwszym rzędem.Najlepiej tę czynność wykonywać w dwie osoby.Ostatni żąda jest trudny ,bo trzeba dopasować do ściany by pomiędzy ścianą a panelem był odstęp 0,50mm. Parkiet drewniany :bukowy ,dębowy itp.tu są potrzebni fachowcy ,bo sami radymnie damy .Ułożenie parkietu potrzebne jest doświadczenie i fachowe obeznanie w dziedziny cyrklowania .Po ułożeniu parkietu trzeba wy cyklinować podłogę by była równa i gładka bez rys ,po wy cyklinowaniu nakłada się podkład pod lakier i lakier .Dlatego gdy wy cyklinuje się źle to widać rysy. Panele tzw. berlinecka to panel o grubości 10mm i można po pewnym czasie cyklinować parę razy.

2012-02-20

POKOJE -REMONT

Nasze pokoje w domach czy w blokach ,co kilka lat robimy remont .Odświeżamy ściany ,malując je na inny kolor i jest inaczej.Ale możemy odnowić nasze pokoje całkiem nowocześni ,dodając kilka małych zmian np,:
na ścianę można położyć płyty g/k na profilach jak widać na zdjęciu gipsowo/kartonowych .Ścianka jest zrobiona w odstępie od ściany 10cm.Pomiędzy ścianą a naszą ścianką jest przewidziane oświetlenie z węża oświetleni ledowego na około tej ścianki.W suficie też za projektowałem halogeny ,które będzie świecić punktowo . Po wykonczeniu naszej ścianki można np.powiesić obraz rodzinny który będzie oświetlony,lub zostawienie otworu na wiszący telewizor.Można też wykonać większy otwór i tak samo podświetlić w środku.Pomalowanie naszej ścianki powinniśmy pomalować na inny kolor lub ton koloru niższy lub wyższy.Zależy od gustu państwa lubionych kolorów.Tak wygląda ścianka

2012-02-18

PODDASZE JAK ZMIENIĆ

Stare domy ze strychami nieużytkowymi ,można je przerobić na ładne mieszkania . Na początek trzeba wyburzyć te ścianki które nam nie pasują do naszego planu ,ale pamiętajmy że tylko ścianki działowe możemy wyburzać.Ścianki działowe są te który przekrój nie przekracza 12cm

grubości tej ścianki.Jak ustaliliśmy że to ścianka działowa ( jeśli nie wiemy to proponuję zaprosić architekta budowlanego,bo architekci wnętrz nie wszyscy wiedzą a powinni.)przy stępujemy do wyburzenia tej ścianki.Ścianki nośne można wyburzyć częściowo ale to bardzo komplikowane,opiszę to później. Wracając do naszego remontu ,po wyburzeniu ścianki i zdjęciu sufitu z np.desek i pokryte trzciną ,
Jak widać na obrazku została wyburzona ściana nośna o przekroju 25cm grubości w zachowaniu z technologią budowlaną.Ale po kolei zanim zaczniemy wyburzać ścianę nośną musimy wykuć 50cm bruzdę na wylot od góry do dołu,a potem wymurować filar z pełnej cegły.W domach parterowych i piętrowych można to zrobić bez architekta ,powyżej piętra potrzebny jest architekt który określi czy można taką ścianę wyburzyć czy nie.Pozwolenie od architekta jest ważne bo po przeliczeniu wszystkich czynników budowlanych Popowie w jaki sposób to zrobić.Wracając do naszej ścianki gdzie dom jest parterowy z poddaszem ,musimy z jednej strony wymurować filar z cegły pełnej.Po Drugiej stronie tam gdzie ma się kończyć nasz otwór też wykonujemy otwór na 50cm ,i murujemy filar .Między filarami wymurowanymi zostawiamy około 15cm a 17cm na Trelę która będzie wsparciem reszty konstrukcji.Po wysunięciu naszych filar przy stępujemy do wykucia bruzdy na górze tam gdzie ma być nadproże .Wykuwamy bruzdę do połowy grubości ścianki po całej długości,po wykuciu obsadzamy Trelę w taki sposób żeby górna płaszczyzna dolegałem do górnej części wykutej bruzdy,wszystko klinujemy na sztywno a szpary pomiędzy Trelą a bruzdą uzupełniamy zaprawą betonową.W ten sposób wykonujemy z drugiej strony ,w taki sam sposób.Wyschnięciu wyburzamy resztę ścianki i gotowe.

2012-02-16

ALTANKA NA DZIAŁCE -ZRÓB TO SAM

Niedawno w Polsce zaczęły pojawiać się altany ,różnego kształtu .Jeśli chcesz mieć altankę na swoim trawniku ,nic niema na przeszkodzie żeby mieć swoją altanę.Na początek trzeba wybrać miejsce ,potem kształt.Są altany gotowe do kupienia , ale ja proponuję wykonanie altany pod swoim kontem .Najlepiej jest narysować na karce papieru jaką chcemy mieć naszą altanę i jakie mają
być wymiary.Ja zrobiłem to sam i mnie kosztowała około 1500zł.
Tak wygląda moja altana i jest 8 Kątna o wymiarach po kwadracie 4x4 ,altanka może być prostokątne lub trapezowe lub przyklejone do budynku.



Do budowy altanki potrzebne są materiały np. belki 10x10cm lub 14x14cm w zależności od wielkości altany jaka ma być,powiedzmy że ma być taka jak moja to potrzeba belki 10x10 po 2,10m sztuk 8 szt. Belki 10x10cm po 2,30m sztuk 8 . Będzie nam potrzebne belki na skosy 10x10cm po 0,50cm szt.16 . Krokwie 6-8x14cm po 6-7m szt.18szt. Zależy jaką podstawę chcemy mieć.Może być to wylewka betonowa po całości lub na palach betonowych w ziemi.Ja uważam że na wylewce jest najlepiej ,bo równo jest i podczas zmiany klimatu jest stabilna . Oto jak samemu zrobić altanę. Podstawa pod altanę ,betonowa :Wybieramy miejsce gdzie ma stać nasza altana,potem wyznaczamy szerokość altany.Po wyznaczeniu szerokości musimy wybrać trawę z ziemią (nie może być trawy ).Podsypujemy żółtym piaskiem do 5 cm.Szalujemy ( deskami wyznaczamy podstawę altanki ),wyznaczamy wysokość szalunku (najlepiej jak nasz szalunek będzie na daną wysokość )około 10cm.Podstawa musi być zbrojona prętami o przekroju fi 0,12 mm .położone w kratownice ,oczka kratownicy powinny być około 10-15 cm i skręcone drutem najlepiej wiązałko wym. Pod kratownice trzeba podstawić dystans żeby zbrojenie nie dotykało podłoża i do szalunku.Szalunek poziomujemy na równy poziom .Zalewamy betonem b25 lub wyższym .Na belki pionowa na kantach zatapiamy specjalne kotwy do zamocowania belek. Po wyschnięć zdejmujemy nasz szalunek. Mamy przygotowaną podstawę ,moim zdaniem podstawa na płycie jest bardziej stabilna .Można też zrobić podstawę na palach betonowych-polega na tym że wykopujemy dołki pod belki pionowe altanki ,zbroimy i wkładamy kotwy do mocowania belek 10x10cm ( z dokładnością do centymetra jak odległość i wysokość musi być taka sama).Po wyschnięciu podstawy przy stępujemy do stawiania pionowych słupów 10x10cm i wypieramy żeby stabilnie stały na każdej kotwie ,Górna krawędź słupów musi być na jednej wysokości w poziomie.Słupy w kwadracie ustawiamy równolegle do podstawy (jeśli nasza podstawa ma 8 boków to 4 boki są równoległe,co drugi bok).Nakładamy poziomą belkę na 4 boki tam gdzie są równolegle do boków i mocujemy je w taki sposób żeby później je zdjąć a żeby nie spadły,następnie kładziemy rękę na belki te co leżą na krawędziach i odrysujemy naszą płaszczyznę gdzie będziemy je przycinać do połowy belki ,(łączenie musi być nad słupami) na zakładkę,to znaczy 1/2naszej belki (5cm)na szerokości łączenia.I tak powtarzamy z każdej strony belki , a potem po oznakowaniu wszystkich belek zaznaczamy gzie i która belka leżała.Zdejmujemy belki i je przycinamy .Po przycięciu sprawdzamy czy dokładnie leżą,jeśli tak to je mocujemy za pomocą gwoździ 5".




Następnie przycinamy skosy wzmacniające naszą konstrukcję ,belki 10x10cm z belką poziomą 10x10cm w taki sposób by powstał trójkąt równo ramienny .Mocujemy je za pomocą gwoździ ( tu można się postarać i mocowanie wykonać na czopy ,ale to wymaga dużej precyzji i doświadczenia,ja wybrałem sposób na gwoździa bo szybciej i łatwiej. W Taki sposób mamy konstrukcję altany.Teraz przy stępujemy do dachu,wtym celu mocujemy dwie krokwy 6-8x14cm bokami na płask i wbijamy gwoździa w środek krokwy w bok w odległości 0,50 cm od krawędzi przez dwie krokwie.Stawiamy je na belkach poziomych a środek naszej altanki podpieramy krokwie pod wbitym gwoździem ,podnosimy do góry na taką wysokość jaki chcemy mieć skos dachu.W punkcie gdzie nam się styka belka z krokwią ,tam rysujemy kreskę w pionie zewnętrznej stronie altanki a potem pod kątem 90 stopni linię poziomą od belki poziomej 3cm.Z drugiej strony powtarzamy te czynności(można zrobić szablon z desek ,a potem przenieść na krokwie i odrysować ).Po wycięciu klinów,i zrobienie szablonu wycinamy resztę krokwy.PO PRZYCIĘCIU KROKWY PIERWSZEJ I DRUGIEJ przycinamy je na szczycie w pionie,przybijamy je do belek poziomych wraz do belek pionowych gwoździem tak zwany krowiakiem ,naprzeciwko siebie.Najlepiej jest ściągnąć pasami przekątnie a następnie krokwie przybijamy po drugiej stronie tak jak opisałem wcześniej.Mamy przybite 8 Krokwi ,następnie przybijamy krokwie na rogach altanki ,podcinając lekko rogi na wycięcie w krokwiach żeby dobrze były spasowane i po wierzchnia dachu była w poziomie.Powtarzamy te czynności z pozostałymi krokwiami .Gdy już mamy szkielet dachu ,tu można zastosować różne pokrycia dachowe takie jak:odeskowanie i położenie papy np.gonty lub odeskowanie i położenie blacho dachówki.
Moim zdaniem jak nasza altanka wygląda naturalnie to jest ładniejsza.Na koniec można wykonać na szczycie mini dach -będzie służył jako wywietrznik ,ale tą czynność trzeba wykonać przed położeniem papy i zostawienie na szczycie kawałek nie deskowanego dachu. Daszek nad dachem wykonujemy podobnie jak dach tylko mały .A więc pionowe krokiewki z obrzynków Krokwi do 20cm wysokości,na szczycie umieszczamy w pionie belkę 10x10cm i też wysokość co krokwie lecz dłuższą o deskę jakieś 22,5cm i mocujemy kątownikami.Długość daszku nie powinna być niż 50-70 cm .A tu najlepiej jest obić płytą OSB.Obijamy tym samym materiałem co dach . I mamy naszą altankę

2012-02-14

ŚCIANY -JAKIE WYBRAĆ

ŚCIANY JEDNO WARSTWOWE Budowa ścian jedno warstwowych ,polega na tym że stawiamy mur z jednego pustaka po ryzowanych, z bloczków gazo betonowych lub z pustaków karamzytobetonowych.te materiały mają na tyle dobrą izolacje termiczną. Te materiały w/w mają najlepszy współczynnik przenikania ciepła U .Wtedy mur ma grubości od 30cm do 50cm.Ściany węższe niż 30 cm takie jak pustaki czy bloczki powinniśmy budować ściany z przekładkami termo izolacyjnymi wewnątrz .Najczęściej stosuje się ściany jedno warstwowe o grubości 25 cm .Niestety nie patrzy się współczynnik przenikania ciepła U .Przy stosowaniu muru 25 cm trzeba bardzo dokładnie rozmieszać zaprawę cementowo wapienną ,aby nie tracić pomiędzy warstwami ciepła(żeby nie było szpar ). ŚCIANY DWU WARSTWOWE Ściana dwu warstwowa o grubości 18-30 cm wybudowana z pustaków ,bloczku lub z cegły . Do tej ściany mocuje się drugą warstwę ocieplenia o grubości od 12 do 15 cm,ta warstwa jest z styropianu (system ociepleń ).Ten system do ocieplenia ścian z styropianu tu możemy wybrać dwa systemy taki jak :styropian a felcem (zalecam ),oraz bez felc . Przy stosowaniu bez felc najlepiej użyć dwóch warstw,wiąże się to z dodatkową pracą i z czasem który musimy dodatkowo poświęcić na dokładnym położeniu ocieplenia.Dlatego taniej jest położenie styropianu z felcem .W Polsce są popularne dwie metody lekka mokra i metoda lekka sucha.Mokra metoda jest mocowana do styropianu za pomocą zaprawy lub kleju.Lekka sucha metoda jest układana pomiędzy elementami rusztu nośnego,do którego mocowane są zazwyczaj drewniana oblicówka . ŚCIANY TRÓJ WARSTWOWE Ściany trój warstwowe są robione z warstwy nośnych pomiędzy jednym murem a drugim to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm,a trzecia warstwa jest murowana z cienkich bloczków ,cienkich pustaków i cegieł.Mur osłonowy może być zarazem murem elewacyjnym, nie otynkowanym, jeśli zbudujemy go z cegieł klinkierowych lub cegieł silikatowych . Która ściana zapewni lepszą izolacyjność termiczną? Przepisy wymagają, by współczynnik przenikania ciepła U, dla ścian warstwowych nie przekraczał wartości 0,3 W/(m2.K). Jest to warunek łatwy do spełnienia. Zarówno ściany jedno warstwowe, dwu warstwowe, jak i trój warstwowe osiągają taki, a nawet znacznie lepszy poziom izolacyjności. Na naszym rynku w Polsce stosuje się mury jedno warstwowe,bo wykonanie jest tanie i szybkie ,a potem są docieplone warstwą styropianu od 10 do 15 cm ,a niekiedy grubsze. Na ocieplone domy stosowane są tynki Mineralne w workach do których dodać trzeba wodę,i tynki silikatoweW tynkach silikatowych spoiwem jest szkło wodne (z reguły potasowe) a w tynkach polikrzemianowy modyfikowane szkło wodne (ta modyfikacja jest opatentowana). W odróżnieniu od tynków silikatowych tynk polikrzemianowy wysycha od wewnątrz na zewnątrz. Dlatego powinien być nakładany w podobnych warunkach jak tynki akrylowe (przy osłoniętych rusztowaniach rano lub wieczorem), żeby zapewnić jego prawidłowe wysychanie. do wykonania docieplenia tak naprawdę niema żadnej filozofii w ociepleniu.Trzeba tylko trzymać pion i poziom układania styropianu i również aby narożniki płyt styropianu stykały się ,żeby nie wystawały od innych narożach. No i potrzebne jest rusztowanie .Parterowe domki możemy wykonać sami ale te wyższe proponuję aby fachowcy to robili.Ponieważ potrzebne tu jest doświadczenie i praktyka.Ja zalecam aby ocieplenie zrobili fachowcy.Jest to najlepszy sposób ,bo za oszczędzimy pieniędzy i czasu.Dlatego że jak źle położymy styropian to naprawa jest kosztowna.Do położenia tynków tylko fachowcy połżą to dobrze,i będziemy zadowoleni. Tynki mogą być kładzione we wzory np.kornik,baranek .Po położeniu tynku budynek wygląda ładnie ale po pięciu latach już tak ładnie nie wygląda.Tynki żeby wyglądały długo ładnie i czyste to zależy od rejonu zamieszkania oraz od zieleni i czy droga jest asfaltowa czy inna (w zależności czy się kuży czy nie,bo gdy się kuży to wtedy osiada kuż na tynku między pory tam zaczyna czarnieć tynk + do tego czynniki atmosferyjne.

2012-02-13

MATERJAŁY BUDOWLANE

Na rynku jest wiele materjałów do budowy. Który najlepiej wybrać ,czy obojętnie czy zależy od ceny materjału na którym można zaoszczędzić.Każdy kto chce się budować ma delemat więc poszukuje rozwiązań, które dla niego będzie najlepsze .Domy można budować z cegły pełnej,pustaka karamzytowego, z żużlowego ,pustaka ceramicznego ,bloczku komurkowe.Są też elementy do domków drewnianych tak zwanych kanadyjczyk.

Materiały budowlane: ytong

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski


Budownictwo jednorodzinne coraz częściej używa systemów budowlanych, dzięki którym cały dom może być wzniesiony z jednego materiału, co nie tylko przyspiesza i ułatwia budowę, ale także zmniejsza koszty.

Kolejną zaletą systemów budowlanych, z której korzysta budownictwo jednorodzinne jest fakt, że stosując jednorodne materiały budowlane o wiele łatwiej obliczyć ile danych elementów jest potrzebne, co z kolei umożliwia dokładniejsze określenie kosztów inwestycji. Pośród takich systemów jednym z najpopularniejszych jest Ytong. Oferta, którą możemy przejrzeć na stronie www.xella.pl oprócz poszczególnych elementów do budowy domu zawiera także tynki i zaprawy. Nie zapomniano nawet o przystosowanych do tego systemu narzędziach – kielniach czy rylcach.



Budownictwo jednorodzinne stawia przed firmami dostarczającymi materiały budowlane spore wyzwania. Oferta producentów, którzy chcą być konkurencyjni na rynku, musi zawierać wszystko, czego potrzeba do wybudowania domu - zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego. To oznacza albo wykonywanie niektórych elementów na zamówienie, albo też stworzenie kompleksowego systemu, który spełni wszystkie zachcianki inwestora. I tu właśnie system Ytong staje na wysokości zadania. Oferta, którą proponuje Xella, została przygotowana głównie pod budownictwo jednorodzinne. Dlatego też znajdują się w niej mało i wielkoformatowe elementy do stawiania ścian, zbrojone płyty stropowe i dachowe, nadproża prefabrykowane do przekrywania otworów mających do 175 cm oraz nadproża zespolone przekrywające otwory o szerokości do 250 cm, kształtki U pełniące rolę traconego szalunku, a także różnorodne płytki do prac montażowych i wykończeniowych. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych na wieńcach i zachować parametry cieplne budynku, jakie ma zapewniać system Ytong, oferta zawiera też płytki z doklejaną wełną mineralną, służące do ocieplania tych newralgicznych punktów domu.



Zanim jednak zdecydujemy się na stawianie domu w tym systemie, musimy pamiętać o wadach bloczków Ytong Budownictwo jednorodzinne stawia na ciepłe, łatwe w budowie oraz ciche domy. Niestety, system Ytong nie może nam zagwarantować tej ostatniej cechy, gdyż bloczki gazobetonowe to materiały budowlane posiadające dość słabą izolacyjność akustyczną. W rezultacie część inwestorów decyduje się na stawianie ścian wewnętrznych z innych materiałów, aby zwiększyć przyszły komfort mieszkańców. Kolejna sprawa to wytrzymałość bloczków. Jeśli chodzi o typowe budownictwo jednorodzinne, sprawdzają się dobrze, lecz przy wyższych lub bardziej skomplikowanych konstrukcjach lepiej jest używać materiałów o wyższych pod tym względem parametrach.

---

Zapraszam do lektury moich pozostałych artykułów w serwisie artelis.pl oraz na http://artykuly.com.pl/profil/bartosz-chmielewski-4.html

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ELEWACJE-OCIEPLENIE BUDYNKU

Parę wskazówek dotyczących docieplenia budynków

W lokalnym budownictwie nie tylko w Szczecinie i okolicy, ale również na terenie całej Polski zaakceptowano, że najczęściej do dociepleń budynków stosuje się styropian. Jednak można również wykorzystać do docieplenia wełnę, co jest trochę droższe.
Zanim przystąpimy do instalowania styropianu na murze, musimy skontrolować krzywizny, jakie na nich pojawiają się, stare tynki powinno się usunąć, jeżeli odpadają, a następnie wypłukać ściany wodą. Poprawnie jest również przed wykonaniem docieplenia,

DOMY SZKIELETOWE

Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe?

Chociaż są znacznie tańsze w budowie, domy drewniane nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej, a mimo to konstrukcje tego typu są rzadziej wybierane. A przecież nie ma się czego bać.
To rozwiązanie, które od lat próbuje utorować sobie drogę do serc i umysłów polskich inwestorów.Jak nie za pomocą pozytywnych skojarzeń, to odwołując się do chłodnej i wyrachowanej kalkulacji. Za każdym razem – z kiepskim skutkiem. Domy szkieletowe mogłyby podbić polski rynek, tak jak podbijają rynek szwedzki, o kanadyjskim nie wspominając. Tak się jednak nie dzieje – ich liczba ciągle jest nie wielka w porównaniu z domami budowanymi metodami uznawanymi za tradycyjne. Nie powinno to jednak od nich odstraszać.

REMONT MIESZKAŃ

Remonty mieszkań

Podczas remontów domów czy mieszkań nie wszyscy podchodzą do sprawy profesjonalnie,nie chce dokładać sobie kłopotu takich jak np.wymiany starej instalacji hydra ulicznej.Najczęściej doradzają się fachowców na budowie i różnie podchodzą do sprawy .Jedni powiedzą że nie widać rdzy i nie przecieka to nie potrzeba ,i na tym się kończy.Po skończonych remontach po kilku latach lub po kilku miesiącach okazuje się że nasze rury zaczynają cieknąć i wtedy zaczyna się problem jak to naprawić żeby jak najmniej zniszczyć ścian lub podłogę .Jeśli się uda naprawić bez większych szkód do dobrze a jeśli nie to wtedy trzeba pociągnąć po wierzchu
i to wtedy nie wygląda to ładnie ale co zrobić tak musi być.
Ale podczas remontu jest możliwość wymiany hydrauliki lub elektryki.Jest To koszt dodatkowy ale czy warto ? za oszczędzić podczas remontu a później jeszcze więcej będzie kosztować wymiana ,oraz jeszcze raz remont. Gdy remontujemy nasze domy czy mieszkania można wymienić częściowo hydraulikę czy elektrykę w danym pomieszczeniu . Takim przypadku musimy połączenia z starą instalacją poza tym pomieszczeniu ,żeby potem nie trzeba było poprawiać w pomieszczeniach już wy remontowanych .Podczas remontu nieraz można trafić trafić na rurę od kanalizację i można ją uszkodzić .Nie trzeba rujnować od razu calą ścianę ,można tylko wtym miejscu gdzie zdarzyło nam się popsuć . A więc w miejscu gdzie jest przeciek -bierzemy tej samej średnicy rurę i przecinamy ją na taki kawałek co potrzeba a potem silikonem silikonujemy w tym miejscu co jest dziura i wokół na silikon nakładamy nasz kawałek rury i cybantem ściskamy . Po wyschnięciu mamy zaklejoną Dziurę na długi czas aż do remontu.

GOTOWE PROJEKTY

Gotowe projekty domów

Nowoczesne projekty domów - Domy Projekty
Do niedawna z nieukrywaną odrazą patrzyłem na gotowe projekty domów o których przyszło mi rozmawiać z ofiarami ich zakupu.
Projekt podobny do miliona innych dworków Polskich - kolumna, schodki... przekryte fantazyjną czapą z dachówki.
Na dodatek okazywało się, że to jednak nie to, trzeba powiększyć pokój, działka jest za wąska, a kąt dachu nie taki.

JAK UMEBLOWAĆ DOM

Jak umeblować dom

Dla wielu osób przeprowadzenie się do nowego domu często jest równoznaczne z rozpoczęciem nowej epoki w życiu. Stąd ważne jest, aby umeblować nowe lokum tak, żeby czuć się w nim wygodnie. Istnieje parę ponadczasowych rad, tyczących się meblowania pomieszczeń domu.

ELEKTRYKA

Bezpieczne instalacje elektryczne

Zapominamy, że nie tylko zdrowie doceniamy, gdy je utracimy. Z prądem jest dokładnie tak samo. Czekamy na moment, w którym całe osiedla bądź miasta powiedzą upragnione „Ooo – jest światło”. Oznacza to jednak, że nie tylko znowu jesteśmy w stanie cokolwiek widzieć, ale również wykonywać mnóstwo innych czynności.

RODZAJE KOTŁÓW

Rodzaje kotłów CO

Podział kotłów ogrzewania centralnego dotyczy kilku aspektów, między innymi tego, czy ogrzewają jedynie dom, czy również wodę, jakie paliwo się w nich stosuje, w jakim miejscu się je umieszcza oraz w jaki sposób są zbudowane.
Kotły CO ogrzewające jedynie dom, bez funkcji podgrzewania wody użytkowej nazywamy kotłami jednofunkcyjnymi. Przeciwieństwem są kotły dwufunkcyjne, które spełniają obie role. Są one także droższe, jednak trzeba wciąż pod uwagę fakt, że wodę użytkową również trzeba będzie w jakiś sposób ogrzać. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu warto wybrać model dwufunkcyjny.