Translate

2012-02-16

ALTANKA NA DZIAŁCE -ZRÓB TO SAM

Niedawno w Polsce zaczęły pojawiać się altany ,różnego kształtu .Jeśli chcesz mieć altankę na swoim trawniku ,nic niema na przeszkodzie żeby mieć swoją altanę.Na początek trzeba wybrać miejsce ,potem kształt.Są altany gotowe do kupienia , ale ja proponuję wykonanie altany pod swoim kontem .Najlepiej jest narysować na karce papieru jaką chcemy mieć naszą altanę i jakie mają
być wymiary.Ja zrobiłem to sam i mnie kosztowała około 1500zł.
Tak wygląda moja altana i jest 8 Kątna o wymiarach po kwadracie 4x4 ,altanka może być prostokątne lub trapezowe lub przyklejone do budynku.



Do budowy altanki potrzebne są materiały np. belki 10x10cm lub 14x14cm w zależności od wielkości altany jaka ma być,powiedzmy że ma być taka jak moja to potrzeba belki 10x10 po 2,10m sztuk 8 szt. Belki 10x10cm po 2,30m sztuk 8 . Będzie nam potrzebne belki na skosy 10x10cm po 0,50cm szt.16 . Krokwie 6-8x14cm po 6-7m szt.18szt. Zależy jaką podstawę chcemy mieć.Może być to wylewka betonowa po całości lub na palach betonowych w ziemi.Ja uważam że na wylewce jest najlepiej ,bo równo jest i podczas zmiany klimatu jest stabilna . Oto jak samemu zrobić altanę. Podstawa pod altanę ,betonowa :Wybieramy miejsce gdzie ma stać nasza altana,potem wyznaczamy szerokość altany.Po wyznaczeniu szerokości musimy wybrać trawę z ziemią (nie może być trawy ).Podsypujemy żółtym piaskiem do 5 cm.Szalujemy ( deskami wyznaczamy podstawę altanki ),wyznaczamy wysokość szalunku (najlepiej jak nasz szalunek będzie na daną wysokość )około 10cm.Podstawa musi być zbrojona prętami o przekroju fi 0,12 mm .położone w kratownice ,oczka kratownicy powinny być około 10-15 cm i skręcone drutem najlepiej wiązałko wym. Pod kratownice trzeba podstawić dystans żeby zbrojenie nie dotykało podłoża i do szalunku.Szalunek poziomujemy na równy poziom .Zalewamy betonem b25 lub wyższym .Na belki pionowa na kantach zatapiamy specjalne kotwy do zamocowania belek. Po wyschnięć zdejmujemy nasz szalunek. Mamy przygotowaną podstawę ,moim zdaniem podstawa na płycie jest bardziej stabilna .Można też zrobić podstawę na palach betonowych-polega na tym że wykopujemy dołki pod belki pionowe altanki ,zbroimy i wkładamy kotwy do mocowania belek 10x10cm ( z dokładnością do centymetra jak odległość i wysokość musi być taka sama).Po wyschnięciu podstawy przy stępujemy do stawiania pionowych słupów 10x10cm i wypieramy żeby stabilnie stały na każdej kotwie ,Górna krawędź słupów musi być na jednej wysokości w poziomie.Słupy w kwadracie ustawiamy równolegle do podstawy (jeśli nasza podstawa ma 8 boków to 4 boki są równoległe,co drugi bok).Nakładamy poziomą belkę na 4 boki tam gdzie są równolegle do boków i mocujemy je w taki sposób żeby później je zdjąć a żeby nie spadły,następnie kładziemy rękę na belki te co leżą na krawędziach i odrysujemy naszą płaszczyznę gdzie będziemy je przycinać do połowy belki ,(łączenie musi być nad słupami) na zakładkę,to znaczy 1/2naszej belki (5cm)na szerokości łączenia.I tak powtarzamy z każdej strony belki , a potem po oznakowaniu wszystkich belek zaznaczamy gzie i która belka leżała.Zdejmujemy belki i je przycinamy .Po przycięciu sprawdzamy czy dokładnie leżą,jeśli tak to je mocujemy za pomocą gwoździ 5".




Następnie przycinamy skosy wzmacniające naszą konstrukcję ,belki 10x10cm z belką poziomą 10x10cm w taki sposób by powstał trójkąt równo ramienny .Mocujemy je za pomocą gwoździ ( tu można się postarać i mocowanie wykonać na czopy ,ale to wymaga dużej precyzji i doświadczenia,ja wybrałem sposób na gwoździa bo szybciej i łatwiej. W Taki sposób mamy konstrukcję altany.Teraz przy stępujemy do dachu,wtym celu mocujemy dwie krokwy 6-8x14cm bokami na płask i wbijamy gwoździa w środek krokwy w bok w odległości 0,50 cm od krawędzi przez dwie krokwie.Stawiamy je na belkach poziomych a środek naszej altanki podpieramy krokwie pod wbitym gwoździem ,podnosimy do góry na taką wysokość jaki chcemy mieć skos dachu.W punkcie gdzie nam się styka belka z krokwią ,tam rysujemy kreskę w pionie zewnętrznej stronie altanki a potem pod kątem 90 stopni linię poziomą od belki poziomej 3cm.Z drugiej strony powtarzamy te czynności(można zrobić szablon z desek ,a potem przenieść na krokwie i odrysować ).Po wycięciu klinów,i zrobienie szablonu wycinamy resztę krokwy.PO PRZYCIĘCIU KROKWY PIERWSZEJ I DRUGIEJ przycinamy je na szczycie w pionie,przybijamy je do belek poziomych wraz do belek pionowych gwoździem tak zwany krowiakiem ,naprzeciwko siebie.Najlepiej jest ściągnąć pasami przekątnie a następnie krokwie przybijamy po drugiej stronie tak jak opisałem wcześniej.Mamy przybite 8 Krokwi ,następnie przybijamy krokwie na rogach altanki ,podcinając lekko rogi na wycięcie w krokwiach żeby dobrze były spasowane i po wierzchnia dachu była w poziomie.Powtarzamy te czynności z pozostałymi krokwiami .Gdy już mamy szkielet dachu ,tu można zastosować różne pokrycia dachowe takie jak:odeskowanie i położenie papy np.gonty lub odeskowanie i położenie blacho dachówki.
Moim zdaniem jak nasza altanka wygląda naturalnie to jest ładniejsza.Na koniec można wykonać na szczycie mini dach -będzie służył jako wywietrznik ,ale tą czynność trzeba wykonać przed położeniem papy i zostawienie na szczycie kawałek nie deskowanego dachu. Daszek nad dachem wykonujemy podobnie jak dach tylko mały .A więc pionowe krokiewki z obrzynków Krokwi do 20cm wysokości,na szczycie umieszczamy w pionie belkę 10x10cm i też wysokość co krokwie lecz dłuższą o deskę jakieś 22,5cm i mocujemy kątownikami.Długość daszku nie powinna być niż 50-70 cm .A tu najlepiej jest obić płytą OSB.Obijamy tym samym materiałem co dach . I mamy naszą altankę